Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Dünyada seçimin yankıları

Dünyada seçimin yankıları

Türkiye’deki genel seçim sonuçları, Ortadoğu ve Arap dünyasında memnuniyetle karşılandı.

Filistinli direniş gruplarının liderleri ve Gazzeliler,  AK Parti’nin seçim zaferinden memnuniyet duyduklarını ifade etti. 

Fetih yöneticilerinden Faysal Ebu Şehla, AA muhabirine yaptığı açıklamada, genel seçimlerin demokrasi alanında iyi bir deneyim olduğunu belirterek, “Biz bu demokratik süreci destekliyoruz. Türk halkının görüşünü seçimle beyan etmesi bizi sevindirdi. Türk halkının seçiminin yanındayız. Halkımızın da yöneticilerini sandıkla seçebilmesini temenni ediyoruz” dedi.  

Türkiye-Filistin ilişkilerinin gayet iyi seviyede olduğunu belirten Ebu Şehla, Türk hükümetinin Filistin meselesini destekleyici tutumunun devam etmesi temennisini aktardı. 

Hamas yetkililerinden İsmail Rıdvan ise seçimleri, “Türkiye, Filistin, Mescid-i Aksa intifadası ve demokrasinin zaferidir” şeklinde değerlendirirken, İslami Cihad Hareketi liderlerinden Nafiz Azzam ise “şeffaf” ortamda gerçekleştirilen seçimler için Türk hükümetini kutladığını dile getirdi.   

Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi liderlerinden Talal Ebu Zarife, Türkiye’nin, özgürlük ve adaleti isteyen Türk hükümetinin daimi bekasını istediklerini söyledi. 

Beytu’l Hikme Danışmanlık Merkezi Başkanı, siyasi analist Ahmed Yusuf, AK Parti’nin seçimlerdeki başarısının ülkede istikrar sağlayacağı, bölgede ise güven hissi meydana getireceğini aktarırken, Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi (Euro-Mid) Başkanı Rami Abduh, Filistin halkının seçim sonuçlarına ümit ışığı olarak baktığını söyleyerek, “Türkiye’nin, Filistin meselesi konusundaki rolüne ilişkin beklentiler önceye oranla daha da büyüdü” şeklinde konuştu. 

Mescid-i Aksa Hatibi İkrime Sabri, yapılan seçimler dolayısıyla, Türkiye halkını, AK Parti’yi ve Cumhurbaşkanını tebrik etti. Seçim sonucunu “Türkiye halkı her yönden istikrar getirecek bir seçim yaptı” sözleriyle ifade eden Sabri, Türkiye’nin, yeni AK Parti hükümeti döneminde de Mescid-i Aksa ve Kudüs davasının destekçisi ve takipçisi olacağını dile getirdi.

– Gazze halkının seçim sonuçları karşısındaki memnuniyeti 

İsrail hapishanelerinde yaptığı uzun süreli açlık grevinin ardından serbest bırakılan Eymen Şeravene (45), Türkiye’deki genel seçimleri dikkatlice takip ettiklerini ifade ederek, AK Parti’nin başarısını “Müslümanlara ait tüm meselelerde kazanılan zafer mesabesindedir. AK Parti’nin başarısı, demokrasi ve özgürlük içindir” ifadeleriyle değerlendirdi. 

Gazzeli Şefik Muammer (35) ise Filistin meselesine destek olan AK Parti’nin seçimlerdeki başarısından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Türkiye’deki iktidar partisi, İsrail işgalleri karşısında Filistin davasının yanında yer aldı. Dünyadaki tüm mazlumlara destek oldu. Türkiye bize destek konusunda geri durmadı. İsrail’in Gazze’deki ablukasını kaldırılması amacıyla yola çıkan Mavi Marmara’da genç şehitler verdi” dedi. 

Gazze’deki İslam Üniversitesi öğrencisi Ayid Hammad (20) da Türk halkını, seçimlerdeki demokratik ve adaletli tutumundan dolayı kutlayarak, “Türkiye, pek çok ülkenin düşüşüne oynadığı AK Parti’nin seçimlerdeki başarısının ardından dünyanın ilgi odağı oldu” şeklinde konuştu. 

Gazzeli üniversite öğrencisi Ala el-Ağa (23), AK Parti’nin başarısından duyduğu onuru dile getirerek, “Mavi Marmara olayında Gazze Şeridi’nin birkaç metre uzağında kanları akıtılan Türkleri unutmayacağız. Türkiye’nin Batı Şeria ve Kudüs’teki Filistinlilere yardımda etkin bir rol oynamasını temenni ediyoruz” diye konuştu. 

– Ürdün’den seçim sonuçları tebrikleri

AA muhabirine konuşan Ürdün Siyasi Kalkınma Bakanı Halid el-Kelalde, Türk halkı ve partilerin sorunları sandığa giderek çözme tercihini överek, “Türkiye ve diğer ülkelerle güçlü ilişki kurmayı çok önemsiyoruz. Biz halkların tercihlerine karışmıyoruz ancak özellikle de içinde bulunulan şu durumda istikrarlı siyasi yapıların olması ve iyi ilişkiler kurmamız tüm bölgenin yararına olur” dedi.

Ürdün Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Bessam Munasir, AK Parti’nin başarısından mutluluk duyduğunu belirterek, “AK Parti’nin ezici bir oranla seçimi kazanması başarısından şüphe eden; Türkiye çevresindeki tüm başarısızlıklarını, hatalarını, kusurlarını Türkiye’ye, AK Parti’ye, Erdoğan’a ve hükümete yüklemeye çalışan çevrelere cevap oldu” diye konuştu.

Munasir, “AK Parti’nin başarısı, Arap ümmeti ve Arap dünyasındaki ılımlı kesim yönündeki dengenin başarısıdır. Aynı zamanda Erdoğan ve Davutoğlu liderliğindeki Türkiye ile ilişkileri sürdürme fırsatıdır. Türkiye ve Ürdün arasında büyük bir yakınlaşma olduğuna inanıyorum. Başarı ilişkileri ve bu ekseni korumak için bir fırsattır” ifadelerini kullandı.

Ürdün’deki Müslüman Kardeşler Genel Sekreteri Hammam Said, bu başarının sadece AK Parti’ye ait olmadığını tüm İslam ümmeti ve halklarının başarısı olduğunu kaydetti. Said, bir öncü olarak Türkiye örneğinden istifade edilmesi gerektiğini dile getirdi.

İslami Hareketler Uzmanı Hasan Ebu Heniyye ise seçim sonuçlarını söyle değerlendirdi:

 “AK Parti’nin seçimi kazanması yalnızca Türkler için değil tüm İslam alemi için olumlu bir haber. AK Parti yönetime geldiğinden beri demokratik, çoğulcu, insan haklarına riayet eden, gözle görülür bir ekonomik gelişme ortaya koyan bir model sundu. Son dönemde yaşanan Arap devrimlerinin ardından Türkiye modelini karalamak için birçok operasyon yapıldı. 7 Haziran seçiminde yaşanan endişelere ve zorluklara rağmen AK Parti’nin tekrar seçimi kazanması sivil ılımlı demokratik İslam modelinin başarısıdır” 

Ebu Heniyye, uluslararası toplumun AK Parti’nin başarısına ihtiyacı olduğunu çünkü demokratikleşme ve çoğulculuktan geri dönüş yaşandığını, karşı devrimlerle otoriterliğin yenilendiğini bu durumun da Müslüman Arap ülkelerin umutlarını kırdığını kaydetti.

– Cezayir’den Ak Parti ve Davutoğlu’na tebrikler

Cezayir’deki Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın (İhvan) siyasi kanadı Toplumsal Barış Hareketi Partisi, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu tebrik etti.

Partiden yapılan açıklamada, AK Parti’nin 1 Kasım genel seçimlerdeki başarısı, “zafer” olarak nitelendirilerek, “Parlamentoda büyük çoğunluğu elde eden Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki AK Parti’nin yöneticilerini ve destekçilerini tebrik ederiz” denildi.

Toplumsal Barış Hareketi Partisi Genel Başkanı Abdurrezzak Mukri de sosyal paylaşım sitesi Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “AK Parti’nin seçimleri kazanması, Erdoğan ve beraberindekilerin temsil ettiği Filistin meselesi başta olmak üzere özgürlüğe, demokrasiye, kalkınmaya ve kahramanca tutumlara özlem duyan Arap halklarının da zaferidir” ifadesini kullandı. 

– Fas’tan Ak Parti’ye seçim tebrikleri

Fas’ın en güçlü İslami oluşumu Adalet ve İhsan Hareketi, seçimlerden galip çıkan AK Parti’yi tebrik etti.

Hareketten yapılan açıklamada, “Adalet ve İhsan Hareketi olarak kardeş Türk halkının size bahşettiği bu zafere en içten tebriklerimizi sunmaktan mutluluk duyarız” denildi.

Açıklamada, “AK Parti’nin çeşitli alanlarda niteliksel bir sıçrama gerçekleştirdiğine, açılım, modernleşme, demokrasi, ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmada bir model olduğuna” dikkat çekilerek, “partinin başarılarının devam etmesi, Türk halkının bağlılığının güçlenmesi ve tüm enerjisini kalkınma, refah, milletin çıkarlarına hizmet ve zayıflara yardım için harcaması”  temennisinde bulunuldu.  

Etiketler