Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ehud Barak’a ABD’de dava açıldı

Ehud Barak’a ABD’de dava açıldı

31 Mayıs 2010 tarihinde Mavi Marmara gemisi ve Özgürlük Filosu’nun diğer gemilerine yapılan saldırı nedeniyle, saldırıda şehid olanlardan ABD Vatandaşı Şehid Furkan Doğan’ın ailesi ABD’de dava açtı. İsrail Eski Başbakanı Ehud Barak bir konferans için ABD’de bulunuyordu. Mavi Marmara avukatları ABD’de bulunan Ehud Barak’a MOSSAD ajanlarının engelleme girişimlerine rağmen ulaşmayı ve önceden hazırladıkları dava dosyasını Ehud Barak’a tebliğ etmeyi başardı. Bu tebligatın şokunu yaşayan Ehud Barak, Furkan Doğan davasından dolayı ABD’de jüri önünde yargılanacak. Şehid Furkan Doğan’ın ailesi adına açılan dava Kaliforniya Merkez Federal Mahkemesi’nde görülecek.

Furkan Doğan’ın doğum gününde açılan davaya diğer mağdurlar ve şehid aileleri de dahil olabilecek. Şehid Furkan Doğan’ın ABD’deki davası için, Sırp Katil Miloseviç’i yargılayan Savcı Prof. Sir Geoffrey Nice QC’nin liderliğinde, Stoke&White Hukuk Bürosu’nun koordinasyonu ile Mursi’nin avukatı Rodney Dixon QC, ABD’li avukatlar Haydee Dijsktal ve Dan Stormer’dan oluşan heyet görev yapıyor.

Kaliforniya Merkez Federal Mahkemesi’nde açılan davada, Ehud Barak, “Hukuksuzca sivillere uluslararası sularda saldırarak ABD vatandaşı Furkan Doğan’ı kasten öldürmek”ten ve aynı zamanda, “Uluslararası terörizm, işkence, kötü muamele, zalimane muamele, haksız gözaltı” gibi suçlardan dolayı, bütün bu suçları planlayan ve emreden kişi olarak yargılanacak, nasipse.

Terörizmden Yargılanacak

Dava bugüne kadar İsrailli üst düzey yöneticilere açılmış ABD’deki ilk dava olup, ilk defa bir İsrail başbakanı “uluslararası terörizm” suçu ile yargılanacak. Ehud Barak, 2010 yılında Şehid Cevdet Kılıçlar ve Şehid Necdet Yıldırım’ın eşlerinin başvurusu ile Fransa’da açılan soruşturma nedeniyle gözaltına alınmaktan, katılacağı silah fuarına gitmeyip, son anda uçaktan inerek kurtulmuştu.

Öte yandan Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde (ICC) tüm suçlular hakkında soruşturma süreci devam ediyor. Bilindiği üzere ICC Savcısı, İsrail’in Gazze Özgürlük Filosu’na gerçekleştirdiği saldırıda savaş suçu işlediğine karar vermişti.
Türkiye’de ise İstanbul 7.Ağır Ceza Mahkemesi’nde ceza davası devam ediyor. Mahkeme’nin sanık İsrailli komutanlar hakkında vermiş olduğu kırmızı bültenle yakalama kararının uygulanması için Adalet Bakanlığı’nın kararı Interpole göndermesi bekleniyor.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!