Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ekvador hükümeti, protestocularla anlaşma kararı aldı

Ekvador'da ulaştırma görevlilerinin gittiği grev sonrası başlayan gerilimler sonucunda Ekvador hükümeti protestocularla anlaştı.

Ekvador hükümeti, protestocularla anlaşma kararı aldı

Ekvador’da hükümet ve çoğunluğunu yerlilerin oluşturduğu protestocular anlaştı. Hükümet ve günlerdir protestolarını sürdüren yerliler arasında varılan anlaşmaya göre akaryakıt sübvansiyonlarını kaldıran kararname geri çekildi, tüm ülkedeki gösterilerin bitirilmesine karar verildi.

Birleşmiş Milletler (BM) ve ülkedeki en yüksek dini otorite Episkopal Konferansı ile diğer devlet kurumlarının garantör olacağı anlaşma çerçevesinde ayrıca diğer sorunlar için de ortak çalışma masaları oluşturuldu.

EKVADOR’DA NELER YAŞANDI?

Hükümet, Şubat ayında 4,2 milyar doları IMF’den olmak üzere 10 milyar dolarlık borç anlaşması yapmış ve Fonun kamu harcamalarının kısılması dahil birçok şartını kabul etmişti.

Devlet Başkanı Lenin Moreno, anlaşma çerçevesinde yapılan düzenlemeleri 1 Ekim’de açıklamış ve hükümetin artık ulaştırmacılara sağlanan akaryakıt desteğini kaldırdığını duyurmuştu.

Ülkedeki ulaştırma görevlilerinin 3 Ekim’de gittiği genel grev, öğrenciler, işçi sendikaları ve birçok muhalif organizasyonun da katılmasıyla ülke genelinde protestolara dönüşmüş, göstericiler ve polis arasında şiddetli çatışmalar yaşanmıştı.

Moreno, aynı günün akşamında olağanüstü hal ilan etmiş, askeri sokaklara çıkarmış fakat bu tedbirler, tüm ülkedeki protesto ve yağma olaylarını engelleyememişti. Hükümet merkezini başkentten ülkenin güneybatısındaki liman şehri Guayaquil’e taşıyan Moreno yönetimi düzenlemelerden geri adım atmayacaklarını fakat diyaloğa açık olduklarını duyurmuştu.

Yorumlar (1 Yorum)

  • Avatar

    ilkgun salih

    pkk nin da fetonun da altinda sitonist yahudi var.bir zamanlar hitler diye bir alman vardi.onuda siyonist yahudi yonetti ve avrupa devletlerine saldirtti fakat kendisi asker vermedi para vermedi hatta savastan kar etti nasilmi savasta askerin yiyecegi konserveleri imal ve icat etti ve kar etti.simdi tarih tekerrur etti.abd ucurumun kenarindan dondu ve tuzagi anladi.israil bulanik suda balik avlamAk istedi dunya devletleri pkk ile ugrasirken kendiside israilde alan genisletme isine girdi.

Yorumları Gör (1 Yorum)