Son Dakika

Emperyalistler Afrin için harekete geçiyor

Afrin’de terör yuvalarına yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı’nı durdurmak için çırpınan sömürgeci Orta Batı ülkeleri ve BM harekete geçiyor.

Emperyalistler Afrin için harekete geçiyor

Türkiye’nin Afrin’de başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı emperyalistleri rahatsız etti. Fransa ve Almanya başta olmak üzere Orta Batı ülkeleri, Afrin operasyonun bir an önce durdurulması yönünde çağrılara başladı. Birleşmiş Milletler de (BM) “operasyon durdurulsun” çağrısına katıldığını açıkladı. BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin harekâtına son verilmesi ve taraflar arasında cepheleşmenin önlenmesi çağrısında bulundu. Düzenlediği basın toplantısında Afrin’deki çatışmanın sivilleri de etkilediğini iddia eden Dujarric, “Bu askeri operasyonlara son verilmesi gerekiyor. Çatışmaların sayısı ne kadar çoğalırsa yardıma muhtaç insanlara erişim o kadar azalıyor” diye konuştu.

Almanlar’ın “Siviller zarar görüyor” yalanı

Diğer yandan Türkiye’nin başına bela olan onlarca terör örgütüne verdiği siyasi ve lojistik destekle tanınan Almanya’dan da “Afrin’de siviller öldürülüyor” yalanına destek geldi. Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabında yer alan açıklamada, Afrin operasyonu için “Kuşatma tehdidi sivil halkın acılarının sürmesine yol açacak” ifadeleri kullanıldı. Başbakan Merkel liderliğindeki Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) dış politika sözcüsü Jürgen Hardt da, Türkiye’ye Afrin’deki askeri harekatı sona erdirme ve bölgeden çekilme çağrısında bulundu.

“Harekat orantısız” iddiası

Deutschlandfunk radyosuna konuşan Hardt, “Bu harekatın orantısız olduğunu düşünüyorum” dedi. “Türk hükümetinin bu harekâtı hızlı bir biçimde sonlandırması ve Suriye’yle sınırının kontrolüne odaklanmasının akıllıca olacağı kanısındayım” diye konuşan Hardt, NATO’nun üst siyasi karar organı olan Kuzey Atlantik Konseyi’nin (NAC) de Türkiye’ye karşı bu tutumu benimsemesi gerektiğini belirtti.

Fransa, İran ve Rusya ile görüşecek

BM ve Almanya “Sivilleri” nazara vererek algı operasyonları için zemin hazırlarken tarihin en büyük sömürgeci devletlerinden biri Fransa Afrin’deki operasyonu durdurmak için harekete geçiyor. Zeytin Dalı Harekâtı başladığı günden beri twitter üzerinden operasyona yönelik eleştirilerde bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Suriye ile ilgili görüşmeler yapmak üzere kısa süre içinde Rusya ve İran’ı ziyaret edeceğini açıkladı. Fransa parlamentosunda konuşan Le Drian, Suriye’yi bugüne değin yaşananlardan çok daha kötü bir gidişatla karşı karşıya olduğunu, Suriye’de insani felakete doğru ilerlendiğini söyledi.

AFP’nin kaynağı, Esed destekçisi çıktı

Ourfalian’ın önceki gün Fransız haber ajansı AFP için çektiği fotoğrafta “Suriye hükümeti destekçisi savaşçıların Afrin merkeze girdiği” iddiasını kullanması dikkati çekerken AFP, söz konusu bilgiyi “Esed hükümeti destekçisi savaşçıların Afrin bölgesine girişi” şeklinde düzeltti. Sosyal medyada, rejimin ünlü gazetecilerinden Şadi Hilwa ile de samimi pozlarını paylaşan Ourfalian’ın, Esed rejimi askerleriyle de sık sık görüştüğü ve yakın ilişkiler kurduğu gözlendi. Fotoğraflarda, AFP’ye çalışan Ourfalian’ın, Esed/Hamaney rejimi askerleriyle zafer işareti yapacak kadar rejime yakın olduğu ve rejimin gazetecisi gibi çalıştığı görülüyor. Ourfalian’ın, Esed askerlerine ait tank ve karargâhlarda Esed askerleriyle çekilmiş çeşitli görüntüleri bulunuyor.

Yorumlar