Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Endülüs’teki Müslümanlar, sağlık çalışanlarına destek olmak için ezan okuyorlar

Endülüs’teki Müslümanlar koronavirüs nedeniyle çıkmadıkları evlerinden sağlık çalışanlarına ezan okuyarak destek oluyor. İspanya’nın Endülüs bölgesi başta olmak üzere Madrid ve Ceuda’daki Müslümanlar balkon ve pencerelere çıkarak ezan okuyor.

Endülüs’teki Müslümanlar, sağlık çalışanlarına destek olmak için ezan okuyorlar

Çin merkezli yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) salgınının yeni merkezi haline gelen Avrupa ülkelerinde, Müslümanlar evlerinden ve camilerden okudukları ezanlar ile virüsle mücadeleye hem destek oluyorlar hem de teşekkür ediyorlar. Hollanda ve Almanya’dan sonra İspanya’da da Müslümanlar cuma günleri balkon ve pencerelere çıkarak ezan okumaya başladı.

“HASTALIĞIN BAYRAĞI, DİNİ YOK”

İspanya’nın Madrid, Granada (Endülüs bölgesi), Ceuta gibi bölgelerinde Müslüman cemiyetleri, ayrıca sosyal paylaşım sitelerinde Kovid-19 ile mücadelenin “bayrağı, dini ve kültürü olmadığına” vurgu yaptı. Geçen cuma günü başlatılan kampanya ile balkon ve pencerelerine çıkan bazı Müslümanların ezan okumasıyla ilgili görüntüler sosyal paylaşım sitelerinde yer almıştı.

“BİRLİKTE KÜREK ÇEKİYORUZ”

Madrid’in Lavapies Mahallesindeki Bangladeşli Müslümanlar Cemiyeti de konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaparak, “Kovid-19’a karşı kültürümüzden, inançlarımızdan ve olanaklarımızdan her birimiz bu mücadelede birlikte kürek çekiyoruz.” değerlendirmesini yaptı. “Evde kalma tavsiyelerini çiğnemeden geçmiş deneyimleri hatırlama veya yenilerini keşfetme hissini geri kazanabiliriz.” ifadeleri kullanılan açıklamada, “verdikleri hizmetlerle bizim sağlığımızı koruyan herkese teşekkür etmek için” Müslümanlara her cuma günü saat 19.30’da balkon, teras veya pencerelerine çıkarak ezan okuması çağrısı yapıldı.