Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Erbil’de karanlık suikast!

Erbil’de karanlık suikast!

Türkiye’nin son dönemde Emperyalist dayatmalara karşı direnerek yürüttüğü etkin politika ve yaptırım tehditlerine rağmen, Rusya’dan S-400 alması, Doğu Akdeniz’de petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerine hız vermesi karanlık odakları harekete geçirdi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’de Türk diplomatlarında bulunduğu bir restorana silahlı saldırı düzenlendi.

Saldırı soru işaretleri ile dolu

Alınan bilgilere göre, Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğunda görevli diplomatlar, Erbil’de çok korunaklı ve en işlek olduğu belirtilen bir caddede yer alan restoranda silahlı saldırıya uğradı. Restoran sahibinin paylaştığı bilgilere göre, konsolosluk çalışanları içeri girdikten sonra müşteri gibi davranan sivil giyimli ve üzerinde iki silah taşıyan saldırgan, doğrudan konsolosluk çalışanlarını hedef alarak ateş açtı. Saldırı sonucu bir Türk diplomat olay yerinde şehit oldu.Saldırıda ayrıca bir Irak vatandaşı ölürken, bir vatandaşın da yaralandığı belirtildi. Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay’ın ise sağlık durumunun iyi olduğu, saldırı sırasında olay yerinde olmadığı aktarıldı.

Dışişleri doğruladı

Dışişleri Bakanlığı, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bugün (17 Temmuz) öğleden sonra Erbil Başkonsolosluğumuzun bir görevlisi başkonsolosluğumuz binası dışında bulunduğu bir sırada uğradığı menfur silahlı saldırı neticesinde şehit olmuştur. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yaptığı açıklamada, “Bu hain saldırıyı yapanlara gereken cevap verilecektir” ifadelerini kullandı.

PKK mı yaptı?

Saldırının ardından bölgede geniş güvenlik önlemleri alındığı ve Erbil’den diğer kentlere giden yolların kapatıldığı açıklandı. Öte yandan, saldırının ardından çevreye ateş açarak kaçmaya çalışan iki teröristin öldürüldüğü iddiaları gün içerisinde konuşuldu. Güvenlik kaynakları saldırıyı, Kandil’in Kortek Virajları bölgesinde 27 Haziran’da Türk Silahlı Kuvvetleri ve MİT tarafından düzenlenen operasyonda terör örgütü PKK’nın elebaşlarından Diyar Garip’in öldürülmesine misilleme olarak yapıldığını düşünüyor. El Cezire’de yer alan habere göre ise, terör örgütü PKK saldırıyla ilgili olmadığı açıklandı. Saldırının Erbil gibi istihbarat örgütlerinin cirit attığı bir bölgede meydana gelmesi ve gerçekleştiriliş şekli istihbarat operasyonu ihtimalini de gündeme taşıdı.

1994’ten beri ilk

Irak’ta meydana gelen menfur saldırı 1994 yılından beri diplomatlarıma yönelik ilk saldırı olarak kayıtlara geçti. Dışişleri Bakanlığı’na göre yurtdışı görevi sırasında şehit edilen son Türk diplomat, 1994’te katledilen Atina Büyükelçiliği Müsteşarı Ömer Haluk Sipahioğlu olmuştu.

O fotoğraf mesaj mıyıd?

Öte yandan gün içerisinde Lübnan, Mısır gibi karışıklık çıkan ve darbelerin yaşandığı bölgelerde görev yapmasıyla dikkat çeken ABD’nin yeni Ankara Büyükelçisi David M. Satterfield’ın çektirdiği bir fotoğraf ile Erbil’deki suikast arasında bağ kuruldu. 11 Temmuz’da Dışişleri’ne nezaket ziyareti gerçekleştiren Satterfield, şehit Türk diplomatları anmak için oluşturulan duvarı incelemişti. Erbil’deki saldırının ardından Satterfield’in duvarı incelerken çekilen fotoğrafı sosyal medyada çok paylaşılanlardan biri oldu.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri