Son Dakika

Erdoğan kışkırtmaları sonuç getirmedi

Yunanistan’da ana muhalefet, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Atina ziyaretinde Yunan devletini aşağıladığını öne sürdü. Dışişleri Bakanı Kocias mecliste bu iddiaları yalanlayarak “Kendisi, daha önce anlaştığımız protokol hususlarının dışına kesinlikle çıkmadı” dedi.

Erdoğan kışkırtmaları sonuç getirmedi

Batuhan Gülşah / Atina

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7-8 Aralık’ta gerçekleştirdiği Yunanistan ziyareti, komşuda hâlâ gündemde. İktidardaki radikal sol parti Syriza ve sağcı Bağımsız Yunanlar Hareketi Koalisyonu’nun Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, muhalefet partilerinin Erdoğan görüşmesiyle ilgili sorularını yanıtladı. Başta ana muhalefet partisi Yeni Demokrasi olmak üzere, “Erdoğan Türkiye şovu yaptı, Yunan devletini aşağıladı, Lozan Anlaşması’nı yeniden gündeme getirerek sınırlarımıza atıfta bulundu, iktidar bunu seyretmekle yetindi” şeklinde eleştiriler yöneltildi. Dışişleri bakanı Kocias, söz konusu iddialara mecliste cevap vererek “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Batı Trakya’da şovenizm yaptığını iddia ediyorsunuz, halbuki kendini daha önce anlaştığımız hususların dışında hiçbir şey yapmadı. Yerel halka konuşma olmayacaktı, tıpkı anlaştığımız gibi mikrofonu eline alıp sadece halkı selamladı” diye konuştu.

“SALDIRGANLIK İMASI YERSİZ”

Kocias, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Lozan Anlaşması’nı yeniden gündeme getirerek Yunanistan’ın toprak bütünlüğünü Yunan makamının önünde tehdit ettiği yönündeki eleştirileri de cevapsız bırakmayarak “Sayın Erdoğan, Lozan Anlaşması’nın Doğu sınırları ile ilgili hususları ortaya daha önce koymuştu. Yunanistan’ın toprak bütünlüğüne saygı duyduğunu daha önce dile getirmişti, bu görüşmede de yineledi. Dolayısıyla kendisine böyle bir iddia yöneltilemez” ifadelerini kullandı.

6-7 EYLÜL TABUSU DA YIKILDI

Dışişleri bakanı, ikili görüşmelerdeki bütün olumlu unsurların bilerek görmezden gelindiğine dikkat çekti. “İstanbul Rumları’na sistematik saldırıların yaşandığı 6-7 Eylül 1955 olaylarına yönelik de konuşuldu. Türkiye’nin bu konudaki üzüntüsünü Recep Tayyip Erdoğan dile getirdi” dedi. İstanbul Rumları’nın evleri ve dükkânlarına sistematik saldırıların yaşandığı 6-7 Eylül olaylarının Türkiye’de resmî düzeyde konuşulması, 2000’li yıllara kadar bir tabuydu.

Yorumlar