Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Erdoğan – Trump görüşmesine Pentagon da dahil olmuş

ABD'nin Suriye'den asker çekme kararına yol açan Trump ile Erdoğan arasındaki telefon görüşmesine Pentagon yetkililerinin de katıldığı ortayı çıktı.

Erdoğan – Trump görüşmesine Pentagon da dahil olmuş

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) askerlerini bölgeden çekme kararına yol açan ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki telefon görüşmesiyle ilgili çarpıcı bir bilgi ortaya çıktı.

İDDİALAR BOŞA ÇIKTI

Reuters haber ajansı, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley’in, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki YPG/PKK hedeflerine yönelik olası askeri harekatından önce söz konusu teelfon görüşmesine dahil olduklarını duyurdu. Böylelikle, Trump’ın ABD askerlerini bölgeden çekme kararını, Pentagon’dan habersiz aldığı” iddiaları sona ermiş oldu.

ABD’DE HÂLÂ GÜNDEM

Trump-Erdoğan görüşmesinin ardından Beyaz Saray yaptığı basın açıklamasıyla Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna operasyon yapacağını, ABD’nin bu operasyona müdahil olmayacağını ve bölgedeki ABD askerlerini çekeceğini duyurmuştu. Bu karar yaklaşık 1 haftadır ABD’nin 1 numaralı gündem maddesi konumunda.