Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ermeni milletvekilinden PKK’ya destek açıklaması

Ceyhun Aşirov
Ermeni milletvekilinden PKK’ya destek açıklaması

Ermeni milletvekili Knyaz Hesenov,Türkiye’nin Kuzey Irak’ta PKK’ya yönelik başlattığı Pençe 1 ve Pençe 2 hareketini kınayarak operasyonların meşru olmadığını iddia etti. Hesenov, Erivan’da düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin Kuzey Irak’ta düzenlediği hava saldırılarında sivillerin hayatını kaybettiği yalanını ortaya attı.

Hesenov, Mahmur Kampının bombalanmasına da karşı çıkarak Irak Merkez hükümetinin buna müsaade etmemesi gerektiğini öne sürdü. Ermeni milletvekili PKK lideri Öcalan’ın hapishanede olmasına da karşı çıkarak elbirliği ile ‘’Kürt liderini İmralı’dan çıkarmamız gerekiyor’’ dedi.

Ermenistan-PKK ilişkisi

Hatırlatmak lazım ki Ermenistan tarafından işgal edilen Azerbaycan’ın Kelbecer, Laçın gibi şehirlerinde PKK kampları bulunmaktadır. PKK ile Ermenistan arasındaki ilişki bununla sınırlı değil. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmaların sürdüğü Dağlık Karabağ’da PKK ile ermeni güçlerinin işbirliği bulunmaktadır.

Karabağ’da yaşanan çatışmalarda Kandil ve Kamışlı’dan gelen birlikler Ağrı’dan Ermenistan’a geçmişti. Sevan Gölü bölgesinden PKK’ya ayrılan Vardenes Kampı’na geçen 400 kişilik PKK gurubu savaşın şiddetlenmesiyle birlikte sıcak bölgelere gönderilmişti.