Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Ermenistan Başbakanı işgal altındaki Şuşa’da eğlence törenine katıldı

Ceyhun Aşirov
Ermenistan Başbakanı işgal altındaki Şuşa’da eğlence törenine katıldı

Paşinyan’ın Şuşa şehrinde katıldığı törende dönemin savaş komutanları ve Şuşa işgalinde görev alan yetkililer de hazır bulundu. Törende konuşma yapan Peşinyan, Karabağ’ın Ermenistan’ın bir parçası olduğunu öne sürdü.

Bakü,kendi topraklarının bir parçası olan Şuşa şehrinde yapılan törene sert tepki vererek sorunun çözümü ile ilgili tıkanan bütün kanalların sorumluluğu Ermenistan’da olduğunu bildirdi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Sözcüsü Leyla Abdullayeva bir açıklama yaparak ‘’Bütün dünya ve Uluslararası toplum Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü tanıyor.Dolaysıyla Ermenistan da bu gerçeği bir an önce kabul ederek kendi halkını kandırmaktan vazgeçmeli ve savaşı körüklememeli’’ dedi.

Konuyla ilgili Siyasi Bilimler Uzmanı Ehed Memmedli, Diriliş Postası’na açıklama yaparak şunları söyledi:’’Ermenistan Başbakanı Peşinyan iktidara gelmeden önce çözüme yönelik bazı beklentiler vardı ama yaşananlar gösteriyor ki, Peşinyan İşgal altındaki Karabağ konusunda diğer siyasilerden farklı değil. Peşinyan son dönemde yaptıkları ile Azerbaycan’a meydan okuyor.Dolaysıyla Ermenistan’ın mevcut iktidarı göstermek istiyor ki, Karabağ konusunda asla geri adım atmayacaklar.Azerbaycan bütün bunları göz önünde bulundurarak acilen bütün siyasi müzakereleri durdurup Karabağ’da anti terör operasyonlarına başlamalıdır.’’

DAĞLIK KARABAĞ SORUNU VE ŞUŞA’NIN İŞGALİ

Ermenistan 1991’de Rus güçlerinin yardımıyla stratejik öneme sahip Hankendi’yi, 1992’de Hocalı ve Şuşa’yı işgal ederek büyük bir katliam yaptı. Daha sonra Laçın, Hocavend, Kelbecer ve Ağdere’yi de ele geçiren Ermeniler, 1993 senesinde ise Ağdam’ı, Cebrayıl, Fuzuli, Gubadlı ve Zengilan illerini işgal etti. Böylelikle Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si işgal edilirken, bir milyona yakın insan da yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kaldı. Ermenistan’ın İşgal süreci tamamlandıktan sonra  Rusya, Fransa ve ABD’nin Eş başkanlığını yaptığı AGİT bünyesinde ‘’Karabağ Sorununun çözümü için’’ Minisk gurubu  oluşturulmasına rağmen 27 sendir İşgal davam ediyor. Bugüne kadar Moskuva’da Karabağ sorunun çözümü ile ilgili onlarca görüşme yapılmasına rağmen herhangi bir ilerleme kaydedilmiş değil.

 

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri