Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ermenistan Başbakanı Paşinyon’dan sansasyonel Karabağ açıklaması

Ceyhun Aşirov
Ermenistan Başbakanı Paşinyon’dan sansasyonel Karabağ açıklaması

İşgal altındaki Azerbaycan toprakları ve Ermeni – Azerbaycan ilişkileri ile ilgili açıklama yapan Ermeni lider Nikol Paşinyan, Bakü ile somut sonuçlar almak için görüşmelerin davam ettiğini bildirdi.

Paşinyan yaptığı açıklamada, Başbakan seçilmeden önce en önemli görevinin Karabağ sorununa kalıcı bir çözüm bulmak olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

‘’Ben Ermenistan Başbakanı seçilirken biliyordum ki, Karabağ sorununun çözümü için Ermenistan’ı, Karabağ’ı ve Azerbaycan halkını tatmin edecek bir seçenek gereklidir. Bugüne kadar yaşananları göz önünde bulundurursak bu durum bölgemizde eşi görülmemiş bir durumdur.’’

Paşinyan, bugüne kadar Ermenistan’ın hiçbir yöneticisi iki tarafı da memnun edecek bir yol haritası üzerinde çalışılmadığını öne sürerek sözlerini şöyle bitirdi:

‘’Bugüne kadar anlaşma  için masaya oturan hiç kimse yapacağımız çözümün Azerbaycan halkı için uygun olması gerektiğini söylememişti. Birileri Azerbaycan için tatmin edici bir çözümün Ermenistan’da kabul edilemez olacağını düşünebilir. Kim böyle düşünürse düşünsün, o ne Karabağ halkını, ne Ermenistan halkını tanıyor ”

DAĞLIK KARABAĞ SORUNU 

Ermenistan 1991’de Rus güçlerinin yardımıyla stratejik öneme sahip Hankendi’yi, 1992’de Hocalı ve Şuşa’yı işgal ederek büyük bir katliam yaptı. Daha sonra Laçın, Hocavend, Kelbecer ve Ağdere’yi de ele geçiren Ermeniler, 1993 senesinde ise Ağdam’ı, Cebrayıl, Fuzuli, Gubadlı ve Zengilan illerini işgal etti. Böylelikle Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si işgal edilirken, bir milyona yakın insan da yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kaldı. Ermenistan işgal sürecini tamamladıktan sonra  Rusya, Fransa ve ABD’nin Eş başkanlığını yaptığı AGİT bünyesinde ‘’Karabağ Sorunu”nun çözümü için Minsk Grubu oluşturulmasına rağmen 27 senedir işgal davam ediyor. Bugüne kadar Moskova’da Karabağ sorunun çözümü ile ilgili onlarca görüşme yapılmasına rağmen herhangi bir ilerleme kaydedilmiş değil.