Son Dakika

Ermenistan’dan Türkiye açıklaması

Ermenistan Başbakan Nikol Paşinyan, dün Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinde yaptığı açıklamada, Türkiye ile diplomatik ilişkilerinin olmadığını vurgulayarak, bu durumu Azerbaycan ile olan sorundan kaynaklandığını belirtti.
Ermenistan’dan Türkiye açıklaması

Peşinyan, Türkiye ile hiçbir ön koşul sunmadan doğrudan ilişkileri yeniden kurmaya hazır olduklarını da ifade etti.

Nikol Peşinyan Geçtiğimiz sene Ermenistan’da Serj Sarkisyan hükümetine karşı düzenlenen protestolarda muhalefetin öncülüğünü yapmıştı. Erivanda davam eden gösterilerden sonra Sarkisyan istifa etmek zorunda kaldıktan sonra Peşinyan 8 Mayıs 2018'de Ermenistan başbakanı olarak göreve başlamıştır. 16 Ekim 2018'de görevinden istifa etmiştir Son seçimlerde tekrar Başbakan seçilmiştir.

KARABAĞ SORUNU

Belirtmek Lazım ki, Ermenistan 1993 senesinde başta Kelbecer olmak üzere Azerbaycan topraklarının %20’ni karşılık gelen Karabağı İşgal etmesi üzerine, Türkiye Ermenistan’a doğrudan ticareti sona erdirirmiş; iki ülke arasındaki sınır kapatılarak kara/demiryolu ve havayolu bağlantıları kesilmiştir. Türkiye Ermenistan ile yeniden diplomatik ilişkilerin kurulmasını ve sınır kapılarının açılması için Karabağ Topraklarının İşgalden kurtulmasını şart koşuyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN 'AZERBAYCAN-ERMENİSTAN
SORUNU ÇÖZÜLÜRSE' ŞARTI

Erdoğan cumhurbaşkanı seçildikten sonra da ''Eğer Azerbayacan-Ermenistan sorunu çözülürse Türkiye-Ermenistan arasındaki sorun da çözülmüş olur ama bu çözülmediği sürece aynı şekilde öbür tarafta Türkiye-Ermenistan arasındaki sorun da bu haliyle aynı şekilde devam edecektir'' diye konuşmuştu.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.