Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Esed askerleri ölüm korkusu nedeniyle kaçamıyorlar

Esed askerleri ölüm korkusu nedeniyle kaçamıyorlar

Esed rejimine bağlı birliklerin Rusya’nın da desteğiyle Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmen bölgesinde yaşanan çatışmalarda Sultan Abdülhamit Han Tugayı’na esir düşen Esed askeri Recep Y, ”Rejimden kaçmak isteyen birçok asker var ama ölüm korkusu nedeniyle kaçamıyor. Bizi zorla savaştırıyorlar” dedi.

Esed Askeri Recep Y, Sultan Abdülhamit Han Tugayı ve diğer birliklerin Kızıldağ’a düzenledikleri ortak operasyonda esir alındığını söyledi. Recep Y, 1,5 yıldan beri Esed ordusunda savaştığını, iki defa rejimden kaçmaya çalıştığını fakat başarılı olamadığını ifade etti.

Rejim birliklerinin Şam’ın Kadamun bölgesinde kendisini zorla askere aldığını aktaran asker, şunları söyledi:
“Esed rejimiyle birlikte 1,5 yıldır savaşıyoruz. Birçok kez arkadaşlarımla kaçmaya çalıştım fakat başarılı olamadım. Çünkü kaçan askerleri öldürüyorlar. Rejimde kaçmak isteyen birçok asker var ama ölüm korkusu nedeniyle kaçamıyor. Bizi zorla savaştırıyorlardı. Burada Türkmelere karşı orantısız bir güç kullanılıyor. Bizim elimizde bulunan silahlar çok ağır ama Türkmenler kendi topraklarını savunmak için bize karşı mücadele ediyor.”

Türkmenlerden esire insani muamele

Çatışmada esir alındığını ve Türkmen askerlerinin kendisine bir zarar vermediğini anlatan Recep Y, “Burada esir düştüm fakat bana kötü bir muamele göstermediler, dövmediler, su içirdiler. Aynı şekilde biz olsaydık daha farklı olurdu. Bize gösterdikleri muameleyi kendilerine hiç bir zaman göstermezdik. Yakaladığımız adamları direk yakıyoruz” diye konuştu.

Kızıldağ’da Türkmenlere karşı Ruslar savaşıyor

Bayırbucak Türkmen bölgesindeki çatışmalarda Rusların da savaştığını, Cebel Ekrad bölgelerinde ise İranlı Şii milislerinin bulunduğunu iddia eden asker, ”Bizim bulunduğumuz bölgede Ruslar da bulunuyor. Rusya bize hem asker hem de mühimmat yardımında bulunuyor. Rus savaş uçakları da havadan desteğe devam ediyor. Suriye rejimi, Türkiye’ye Türkmenlere insani destek verdiği için teröre yardım yapıyor gözüyle bakılıyor” sözlerine yer verdi.
Sultan Abdulhamid Tugayı Komutanı Ömer Abdullah da, esir askere hiçbir şekilde kötü davranmadıklarını ifade ederek, ”Girdiğimiz çatışmada birçok askerimiz yaralandı. Esir askere en ufak bir kötü muamele yapılmadı. Biz Müslamanlara düşen görev neyse onu yapacağız. Bunu burada kendi mahkememizde yargılayacağız. Onlar ne hüküm verirse onu gerçekleştireceğiz” dedi.

Etiketler