Son Dakika

Esed güçleri ekonomik olarak zorda

Günlerdir Şam, Lazkiye gibi büyük şehirlerde petrol krizi yaşayan Esed rejimine bir darbede Lübnan Merkez Bankası'ndan geldi.
Esed güçleri ekonomik olarak zorda

Esed güçlerinin dünya ile yaptığı para transferlerine ciddi engel koyan Lübnan Merkez Bankası Esed rejimini her ay milyonlarca dolar zarara uğrattığı öne sürülüyor.

Zaman El Vasl Gazetesi bugün yayınladığı haberinde, Esed rejimi Lübnan’dan ciddi ekonomik darbe aldığını bildirerek, Lübnan Merkezi Bankası ABD’nin isteğiyle başta dolar olmak üzere Esed rejiminin birçok para transferini durdurduğunu belirtti. Lübnan Merkez Bankasının getirdiği bu yasak nedeniyle Esed’in her ay 90 milyon dolar zarara uğradığını ifade eden gazete, Lübnan’da çok güçlü olan Hizbullah örgütünün de bu duruma engel olamadığını vurguladı.

Öte yandan aylardır rejiminin kontrolündeki Şam,Lazkiye,Haleb Tartus gibi büyük şehirlerde benzin ve motorin sıkıntısı yaşanıyor.

Suriye'de Sürücülerin bir depo benzin alabilmek için en az 36-40 saat sıra beklediği belirtiliyor.

PETROL KUYURLARINI PKK KONTROL EDİYOR

Hatırlatmak lazım ki, Suriye'nin sahip olduğu , başta El-Ömer petrol sahası olmak üzere, Deyrizor’un doğusu, Haseke ve Rakka da dâhil ülkenin en önemli petrol ve doğalgaz sahalarının büyük çoğunluğu PKK’nın Suriye yapılanması olan YPG kontrol ediyor.Bunlara ek olarak, başta Tabka barajı olmak üzere, ülkenin en önemli hidroelektrik enerji kaynakları olan Tişrin ve Baas barajları da PKK’nın kontrolü altında.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.