Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Esed ile IŞAİD’in enerjide ‘derin’ işbirliği

Esed ile IŞAİD'in enerjide 'derin' işbirliği

Suriye’de Beşşar Esed rejimi ve terör örgütü DAEŞ, petrolün yanısıra ülkenin elektrik ve doğalgaz altyapısını birlikte kullanma konusunda işbirliği içinde. DAEŞ, rejimin elektriğini ve doğalgazını kesme imkanına sahip olduğu halde bunu yapmayarak Esed’e hayat veriyor. 

Kasım ayının ikinci yarısında Rusya’nın DAEŞ kontrolündeki Deyru’z Zor’daki bombardımanlarında bazı petrol ve doğalgaz tesisleri zarar görmüştü. Saldırılarda rejimin kontrolünde olan bölgelere de gaz taşıyan boru hatları hasar almıştı. Bunun sonucunda Deyru’z Zor merkezde ile vilayet sınırları dışında yer alan, rejimin hakimiyetindeki doğalgaza dayalı elektrik üretim merkezlerinde büyük sıkıntılar baş göstermiş, Esed bölgesinde elektrik kesintileri daha da uzamıştı. 

AA’nın güvenlik kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Esed rejimi ile terör örgütü DAEŞ’in söz konusu sıkıntıları aşmak için yaptığı işbirliği, Suriye ordusunun haberleşmesini izleyen Türk istihbarat birimlerinin takibine takıldı. 

Kayıtlara göre, Esed rejimi hafta içinde, Deyru’z Zor vilayetinde DAEŞ’in kontrolündeki Meriye bölgesine, doğalgaz boru hattını onarması için ekip gönderdi.  

Ordu karargahından Meriye yakınlarında olduğu anlaşılan Serde, Cefra ve havaalanı birliklerine yapılan anonsta, örgütün kontrolündeki alana girecek ve dogalgaz hattını onaracak ekibe hiçbir şekilde ateş açılmaması emredildi.

Anonsta, DAEŞ bölgesine gönderilen ekibin rejimin çalışanları olmadığı uyarısında bulunulması ise bu kimselerin yabancı teknisyenler gibi üçüncü bir taraftan olabileceği ihtimalini akla getiriyor. 

DAEŞ’in, kendi kontrolündeki onarım bölgesine rejimin ekibini alması da Esed ile öncesinde bunun anlaşmasını yaptıklarını gösteriyor.

Birliklere verilen emirde, DAEŞ kast edilirek “Aramızda elektrik için gereken doğalgaz boru hattının tamiri konusunda anlaşma var” bilgisi paylaşılıyor. 

Amerikan yönetimi ve bazı Avrupa ülkeleri, hafta içine de Esed ve örgüt arasındaki petrol alışverişine dikkati çekmişti.

Etiketler