Son Dakika

Esed, “Molla” diktasına biat tazeledi!

Suriye devrimi karşısında zora düşen Esed’e omuz vererek yüz binlerce sivilin katline sebep olan İran’daki Molla diktası, Esed’i ağırladı.
Esed, “Molla” diktasına biat tazeledi!

Tahran’a giden Esed, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Hamaney’le görüşerek güven tazeledi. Esed’in ziyareti Suriye savaşı başladığından beri ilk olma özelliği taşıdı. Görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, Esed’in İran’ın teolojik lideri Ali Hamaney’e Suriye savaşında verdiği destekten dolayı “şükranlarını” sundu. Görüşmede işbirliğinin sürdürülmesi konusunda mutabık kalındığı belirtildi. Hamaney’in resmi sitesinden yapılan açıklamada ise, Esed’e desteğin yinelendiği vurgulandı.

HAMANEY’DEN “MEZHEP” VURGUSU

Hamaney’in, iki ülke arasındaki “mezhep” ilişkisine dikkat çektiği belirtilen açıklamada, mezhebi ilişkilerden kaynaklı gidiş-gelişlerin yakınlaşmada önemli rol oynadığının altı çizildi. Geçen yıl Tahran’ı ziyaret eden rejim yetkililerini ağırlayan Hamaney yaptığı açıklamada “Suriye’nin direnişini desteklemek görevimiz” sözleri ile yüz binlerce Müslüman’ı katleden ve milyonlarcasının sürgün hayatı yaşamasına sebep olan Esed’in büyük bir savaşçı olduğunu ifade etmişti. İran, Suriye devrimi karşısında zora düşen ve iktidar koltuğunu kaybetmek üzere olan Beşşar Esed’e terör örgütleri vasıtasıyla destek verdi. İran’ın Suriye’deki örgütleri ülkede binlerce Müslüman’ın katledilmesinde rol oynadı.

ZARİF’İN İSTİFA SEBEBİ ESED

İran Dışişleri Bakanı Zarif’in, Beşşar Esed’in Tahran’a yaptığı ziyaretin, bilgisi dışında gerçekleşmesi nedeniyle istifa ettiği iddia edildi. İran yayın yapan bir haber sitesinin muhabirinin sorusuna cevap veren Muhammed Cevad Zarif, bugün yapılan görüşmelerdeki fotoğraflardan sonra Dışişleri Bakanı olarak artık dünyada itibarının olmadığını ifade etti. Zarif, resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, görevine devam edemeyeceğini açıklamıştı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.