Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Esed rejimi saldırıları sonucu İdlib’de 3 sivil hayatını kaybetti

Esed rejimi saldırıları sonucu İdlib’de 3 sivil hayatını kaybetti

Esed rejimi ve destekçilerinin “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi” sınırları içerisindeki sivil yerleşimlere hava ve kara saldırıları devam ediyor. Saldırılar sonucu 3 sivil hayatını kaybetti.

Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarından edinilen bilgiye göre, rejimin İdlib ilinin Hiş beldesine düzenlediği hava saldırısında 2 sivil, Marratinnuman ilçesine yapılan topçu saldırısında da 1 sivil hayatını kaybetti.

25 Nisan’dan bu yana en az 145 sivil yaşamını yitirirken, 385’ten fazla sivil yaralandı.

 “İDLİB GERGİNLİĞİ AZALTMA BÖLGESİ”NDEKİ DURUM

Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ili, neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin kalesi niteliğinde. Halihazırda iç göç ile nüfusu yaklaşık 4 milyona ulaşan İdlib’in merkezi, Mart 2015’te muhaliflerin kontrolüne geçmişti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geldi. 

Türkiye, Rusya ve İran, 4-5 Mayıs 2017’deki Astana toplantısında, İdlib ve çevresini “Gerginliği Azaltma Bölgesi” ilan etmişti. Rejim güçlerinin ateşkesi sık sık ihlal etmesi üzerine Türkiye ve Rusya, ek bir mutabakata varmıştı. Rejim, destekçilerinin yardımıyla 17 Eylül 2018’de Soçi’de imzalanan mutabakata rağmen saldırılarına devam ediyor. Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da 25-26 Nisan’da Türkiye, Rusya ve İran arasında düzenlenen 12. toplantı sırasında artan saldırılar aynı yoğunlukta devam ediyor.

Esed rejimi ve destekçilerinin, Türkiye ve Rusya’nın İdlib mutabakatını imzaladığı 17 Eylül 2018 tarihinden bu yana ateşkesi ihlal ederek düzenlediği saldırılarda 553 bin 444 sivil yerinden edildi.