Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Esed/Hamaney çetesinin taşeronu PYD

Esed/Hamaney çetesinin taşeronu PYD

Suriye’de, 600 bin sivilin katledildiği iç savaşta, DAEŞ terör örgütüyle mücadele ediyor bahanesiyle ABD, AB ve Rusya’nın desteğini alan PKK’nın Suriye kolu PYD’nin maskesini Bağımsız Suriye Kürtleri Derneği Başkanı Abdülaziz Tammo düşürdü.

PKK ile PYD aynı

Uluslararası kamuoyunun PYD ile PKK’yı ayırma çabalarına sert çıkan Tammo, PYD’nin emirlerini PKK’dan aldığını belirterek, “PYD şu anda kim ne isterse ve ne kadar verirse bir taşeron gibi çalışıyor.

Ana unsur PKK’ya kim para veriyorsa onlar da PYD’ye emir veriyor ve gençlerimiz de ölüyor. Dolayısıyla Suriyeli Kürtler’in eğitilip bilinçledirilmesi lazım” dedi.

PYD’nin ilerleyişinde Esed rejiminin etksine dikkat çeken Tammo, örgütün Esed lehine soykırım yaptığını ifade ederek, şöyle konuştu: “Esed rejimi eylemlerde halkın sokağa çıkmasını engellemek için PYD’yi kullandı. Daha sonra sivilleri ve farklı etnik grupta rejime karşı çıkan insanları öldürdüler. O yüzden PYD sahada gözüküyor, rejimin silahıyla mücadele ediyor. Dolayısıyla PYD, Kürt halkını temsil etmiyor. “Tammo, ayrıca Suriye’deki savaşta oyun kurucunun Rusya olduğu tespitinde bulundu.

Bağımsız Suriye Kürtleri Derneği (Kombenda Kurdên Serbixweyên Sûriyê-KKS) Kongresi Şanlıurfa’da yapıldı. Toplantıda konuşan Grup Sözcüsü Abdülaziz Tammo, yaptığı açıklamada PYD ile Suriye rejimi arasındaki ilişkiye ve işledikleri cinayetlere dikkat çekti. Tammo; derneklerinin yeni bir kuruluş olmadığını belirterek, “Bu dernek hiçbir partinin şubesi değildir. Bizim kapımız herkese açıktır. Biz barışçıl ve sivil bir topluluğuz. Biz hem rejime hem DAEŞ’e ve hem de PYD gibi ideolojik teröre muhalifiz.” dedi.

‘Rejim PYD’yi istediği yere gönderiyor’

Bağımsız Suriye Kürtleri Derneği adına konuşan Abdülaziz Tammo, “PYD, ‘Kürtler için bir şeyler yapıyoruz’ diyerek gençleri kandırıyor. Rejim, İran ve Rusya da PYD’yi elindeki bir kart gibi istediği yere gönderiyor.” dedi. Tammo, yaptığı açıklamada, “Bağımsız Kürt Rabıtası” olarak da adlandırdıkları derneklerinin Suriyeli Kürtler’in sesi olmaya çalıştığını söyledi.

“Bir taşeron gibi çalışıyorlar”

Suriye rejiminin halen Haseke ve Kamışlı dahil ülkenin her bölgesinde bulunduğunu aktaran Tammo, “PYD şu anda kim ne isterse ve ne kadar verirse bir taşeron gibi çalışıyor. Ana unsur PKK’ya kim para veriyorsa onlarda PYD’ye emir veriyor ve gençlerimiz de ölüyor. Dolayısıyla Suriyeli Kürtler’in eğitilip bilinçledirilmesi lazım.” diye konuştu.

“PYD, Kürt halkını temsil etmiyor”

PYD’nin Suriye’deki ilerleyişinin arkasındaki gerekçelere dikkati çeken Tammo, şöyle konuştu:”PYD’ye bu fırsatı Suriye rejimi verdi. Onlara bütün bölgeleri ve silah depolarını açtı. Esed rejimi eylemlerde halkın sokağa çıkmasını engellemek için PYD’yi kullandı. Daha sonra sivilleri ve farklı etnik grupta rejime karşı çıkan insanları öldürdüler. O yüzden PYD sahada gözüküyor, rejimin silahıyla mücadele ediyor. Dolayısıyla PYD, Kürt halkını temsil etmiyor.”

“Gençleri kandırıyorlar”

Şimdi de PYD’nin Münbiç’teki Kürt gençlerin aklını çelmeye çalıştığını dile getiren Tammo, “PYD, ‘Kürtler için bir şeyler yapıyoruz’ diyerek gençleri kandırıyor. Rejim, İran ve Rusya da PYD’yi elindeki bir kart gibi istediği yere gönderiyor.” şeklinde konuştu. PYD’nin, Suriyeli Kürtler’in yaşamadığı bölgelerde savaşmasını bir oyun olarak değerlendiren Tammo, örgütün Membiç ve Rakka’ya yönelmesine de anlam veremediklerinin altını çizdi. Esed ile PYD’nin Suriye halkına karşı savaştığını anlatan Tammo, “Bütün bunlar Rusya ve rejimin oyunudur. Bizim gençlerimiz neden Münbiç veya Rakka’da ölecek, buna gerek var.” ifadelerini kullandı.

Etiketler