Son Dakika

Fatih rezerv bulunca Yunan-Rum panikledi

Her türlü tehdit ve şantaja rağmen Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj gemisi Fatih faaliyetlerini sürdürdü ve 170 milyar metreküp rezerve ulaştı. Yunanistan, “Şimdi ne yapacağız” ihtimali için AB üzerinden hazırlıklara başladı.
Fatih rezerv bulunca Yunan-Rum panikledi

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına son verme konusunda her türlü uluslararası engele başvuran ancak başarısız olan Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi (GKRY), tek umudunu sondajın başarısız olmasına bağladı. ABD ile Avrupa Birliği’nin şantajları, Ankara’yı bölgedeki haklarını koruma yolundan vazgeçiremezken, Yunan-Rum kanadının ruh halini yansıtan bir haber yayınlandı.

AB düğmeye bastı

Rum gazetesi Fileleftheros’un Brüksel’deki kaynaklarından edindiği istihbarat haberine göre, Ada’nın Baf kentinin açıklarında sondaj çalışmalarına devam eden Fatih’in 170 milyar metreküp rezerve ulaştığı iddiaları üzerine AB yetkilileri düğmeye bastı. Fatih’in böylesine büyük bir rezervi tespit etmesinin oluşturduğu korku tüm Brüksel’de hissedilirken, sonraki aşamada ne yapılacağı AB kürsülerinde tartışılmaya başlandı.

Gemilerimizi S-400'ler koruyacak

Özetle, ülkemizin ve KKTC’nin bölgedeki haklarını korumak amacıyla başlatılan petrol- doğalgaz arama çalışmalarına tek başlarına karşı gelemeyeceklerini bilen Yunanistan-Rum Kesimi ikilisi, ABD ve Avrupa Birliği’ni de sürece dahil ederek Türkiye’yi Washington ve Brüksel ile karşı karşıya getirmeyi başardı. Ancak S-400’lerin Rusya’dan ülkemize ulaşmasıyla birlikte Türk karşıtı oluşumları yeni bir korku sardı: Sondaj gemilerini S-400 füzeleri koruyacak.

Tek umutları ABD kaldı

Bu iddia da Yunan ve Rum basınında manşetlere taşındı. Beklendiği üzere bu ülkelerde büyük tedirginlik oluşurken, ABD’nin sert yaptırımlara başvurmasına kesin gözüyle bakılıyor. Yunan medyasının aktardığına göre, hem Rus silahı alması hem de Doğu Akdeniz’de Amerikan uyarılarına rağmen sondajın durdurulmaması nedeniyle Washington’un Ankara’ya karşı kızgın olduğu dile getiriliyor. Yunan ve Rum sosyal medya kullanıcılarının yazdıkları da medyaya paralel çizgide. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ni umursamadığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı durdurabilecek tek gücün ABD’nin sert yaptırımlarının olacağı inancı var.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.