Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

FETÖ emretti, Almanlar baskın yaptı

FETÖ emretti, Almanlar baskın yaptı

248 kahramanın şehit edildiği, Meclis’in bombalandığı, TSK emir-komuta zincirinin rehin alındığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast girişiminde bulunulduğu 15 Temmuz işgal girişimini açık açık destekleyen, hain eylemin püskürtülmesinin ardından Türkiye tehditler savuran, kaçak darbeci, casusları saraylarda ağırlayan, FETÖ kurumlarına “Gözü gibi bakan” Almanya iyice yoldan çıktı. Türkiye’nin iade taleplerine yanıt vermeyen, binlerce belgeyi görmezden gelen Almanya, FETÖ’nün akıl hocalığında din adamlarına karşı saldırıya geçti.

Kılıfları ajanlık

Bu bağlamda Federal Başsavcılık tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında Kuzey Ren Vestfalya ve Rheinland Pfalz eyaletlerindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) camilerinde görev yapan dört imamın evine Alman polisi tarafından baskın düzenlendi. Federal Savcılık, “ajanlık ve casusluk” iddialarıyla skandala kılıf bulmaya çalışırken, gerçek hemen ortaya çıktı. Savcılığın baskın talimatının altında yatan nedenin, 4 imamın FETÖ kurumları hakkında bilgi toplayıp Türk Konsolosluğuna iletmesi olduğu belirtildi. Vatansever imamların terör örgütüne karşı hamlelerinden korkan Almanya, casus, darbeci FETÖ’nün ülkedeki yapılanmasından aldığı talimatla, imamlara gözdağı vermeye çalıştı.

Amaç STK’lara gözdağı

FETÖ’cü ve PKK’lıların saklandığı in olan Almanya’ya ilk tepki AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ten geldi. Teröristleri kollayıp, imamları hedef alan Almanya’ya ateş püsküren Külünk, “Teröristleri görmekten aciz olan Alman polisi DİTB imamlarının evlerine sözde ajanlık faaliyetleri nedeniyle an itibari ile baskın yapıyor. Almanya’nın amacı belli, STK’lara gözdağı, Türkiye ile bağınızı kesin, aksi takdirde baskımız olur. Türk STK’ları yok etmek istiyorlar” dedi.

Alman vakıflar incelenmeli

Külünk, ayrıca İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve güvenlik birimlerine Türkiye’de faaliyet gösteren Alman vakıflar, ekonomi kuruluşları ile ilgili şu çağrıyı yaptı: “Bugün Türkiyedeki tüm Alman vakıfları ajanlık faaliyetleri nedeniyle incelenmeye alınmalı savcılıkları göreve davet ediyorum.” Diğer yandan Külünk, FETÖ, PKK, DHKP-C’ye göz yuman, teröristlere dokunmayan Almanya’ya karşı topyekün tavır alınması yönünde temenni de bulundu.

Hukuku hiçe saydılar

Kuzey Ren Vestfalya eyalet hükümeti yetkililerinin DİTİB’in Almanya’da casusluk faaliyetleri yürüttüğüne ilişkin somut bir kanıt olmadığı yönünde açıklamaları ve KRV Eyaleti Anayasayı Koruma Teşkilatının incelemelerine rağmen Alman polisinin baskın yapması, ajanlık suçlamasında bulunması, talimatın bizzat FETÖ tarafından verildiğini alenen ortaya koydu.

Etiketler