Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Filistin, Şam, Irak ve Libya sizindir, ama Türkiye bizim

Filistin, Şam, Irak ve Libya sizindir, ama Türkiye bizim

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde, Bursa İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı tarafından düzenlenen “Mescid-i Aksa ve 3. İntifada” programına katılan Yurt Dışındaki Filistinli Alimler Heyeti Genel Sekreteri Nevvaf Tekruri, konuşmasına, Türkiye Cumhuriyeti ve halkına teşekkür ederek başladı.
“Türkiye sadece Filistin’i dert edinmiyor, bütün İslam aleminin derdini dert ediniyor. Rabbim onlara zeval göstermesin” diyen Tekruri, “Bu problem bizim problemimiz değil, Türkiye’nin problemidir. Filistin, Mescid-i Aksa, Şam, Irak ve Libya hepsi sizindir ama Türkiye bizimdir. İslam devletleri üzerinde oynanan oyunlar ve tuzaklara karşı birlik olunması gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Tekruri, İslam devletlerinin yaşadığı zorluklara rağmen, Filistin’in özgürlüğü için genç bir nesil türediğini dile getirdi.
Suriye halkı bombalar altında hayatlarını geçirmesine rağmen Mescid-i Aksa ve Filistin’i unutmadığının altını çizen Tekruri, şöyle konuştu: “Irak da Filistin ile beraberdi ama bugün gördükleri bu halk, tekrar Filistin’i diriltecek, özgürlüğüne kavuşturacaktır. 1967’de İsrail, Filistin’i kuşatırken 6 Arap ordusuyla karşı karşıya geldi. Bu 6 ordu 6 günde maalesef Filistin’i savunamadılar. Aslında o gün İsrail güçsüzdü bugüne göre. Arap orduları daha güçlüydü. Mescid-i Aksa’nın kutsallığı da 6 günde gitti. Daha sonra İslam gençliği, inançları, imanları ve kahramanlıklarıyla bu topraklara girdiklerinde 51 günde İsrail hiçbir şey yapamadı, dar bir alanda kaldı. Bu İsrail kuşatmasına, zulme karşı imanıyla duran ve İsrail’e ‘dur’ diyebilen 2 bin 500 imanlı gençlerdi. İsrail askerlerinin o silahsız insanlardan nasıl kaçtığını gördünüz. Övünmek istemiyorum ama şunu bilin ki bir savaş alanına iman düştüğü zaman sonuç zaferden başka hiçbir şey değildir.”
Etkinliğe, 19 yıl İsrail tarafından mahkum edilen ve “esaretten hürriyetine kavuşan mücahit” diye adlandırılan Majed Abu Kutaish ve “Mavi Marmara gazisi” Muharrem Güneş de katıldı.

Etiketler