Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Filistin’in kızları ateş hattında

Filistin’in kızları ateş hattında

Yahudi yerleşimcilerin, Nablus’ta Filistinli bir ailenin evini kundaklamasıyla fitili ateşlenen, Mescid-i Aksa’ya yönelik baskınlarla tırmanan gerginliğin ardından Batı Şeria’da ekim ayının başından itibaren Filistinli gençlerin İsrail askerlerine yönelik direnişinde rol oynayan “kefiyeli genç kızlar” dikkatleri çekiyor.

Batı Şeria’da İsrail askerleri ile Filistinliler arasında çıkan çatışmalarda görülmeye başlanan kızlar, her fırsatta direnişin bir parçası olmak istediklerini dile getiriyor. Kimi taş toplama, kimi yaralanan veya gazdan etkilenenlere ilk yardım hizmeti sunarken, kimi de taş ve molotofkokteyli ile sıcak çatışmalara katılıyor.

Batı Şeria’nın Ramallah kentindeki Birzeit Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Neha Abdullah, “Vatanımıza karşı görevimizi yerine getirmekten başka bir şey yapmıyoruz. İşgale direnmeye devam ediyor ve her gün yaşanan ihlaller karşısında sessiz kalmayı reddediyoruz” diyor.

Taş toplayan kızlardan Bint Abir, “Biz de direnişin ortağıyız. Görüldüğü gibi biz de burada gençlere taş taşıyarak yardım ediyoruz. Filistin hepimizin vatanı” ifadelerini kullanıyor.

Bir diğer Filistinli genç kız ise “Hepimiz direnebilir, taş atabilir, İsrail ordusunun hareketlerini izleyebiliriz. Filistin tüm Filistinlilerindir ve direniş hepimizin görevi” diyor.
RAMALLAH AA

Etiketler