Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Forbes’ten koronavirüs tavsiyesi: Türk hamamı ve kolanya virüsten koruyor!

Forbes'in seyahat yazarı Gretchen Kelly, koronavirüsün tüm dünyada etkisini gün be gün artırmasının ardından gezginlere Türk hamam kültürünü ve kolonyayı tavsiye etti. Kelly, yazısında “Türk sabunu, Türk havluları ve kolonya, koronavirüsten korunma sunuyor." ifadelerini kullandı.

Forbes’ten koronavirüs tavsiyesi: Türk hamamı ve kolanya virüsten koruyor!

Forbes’in seyahat yazarı Gretchen Kelly, koronavirüse karşı gezginlere Türk hamamı ve kolonyayı önererek, hamam kültürünü “Türkiye’nin Temiz Kültürü” başlıklı yazısında anlattı.

Yazıda “Türkiye’nin Osmanlı dönemine dayanan banyo kültürü; su, sabun, masaj ve buharın duyusal bir ritüeli. Seyahat etmenin yeni yollarını arayan Amerikalılar için  sipariş edilen Türk sabunu, Türk havluları ve kolonya, koronavirüsten korunma sunuyor.” ifadelerini kullandı.

“ZEYTİN YAĞLI SABUN VE KESE…”

Kılıç Ali Paşa Hamamı gibi tarihi hamamların yanı sıra İstanbul’daki daha modern hamamların gezginler için hem temiz hem de ilham verici bir deneyim yaşattığını söyleyen Kelly, Türk zeytinyağı bazlı sabun ile hamamlarda kullanılan keselerin normal banyolarda da kullanılabileceğinden bahsetti.

Forbes’te yer alan yazıda Türk kolonyasından da bahsedildi. Kelly, koronavirüs salgınından sonra satın almanın oldukça zorlaştığı kolonyanın yeni bir rönesans dönemi yaşadığını söyledi.

“HOŞGELDİN RİTÜELİ”

“Yüksek alkol içerikli kolonya (limon versiyonunda yaklaşık yüzde 80 etanol var) dökmek bir Türk ritüeli. Kolonya, genellikle gül, kır çiçekleri, narenciye ve diğer popüler kokular gibi kokulara sahip yüksek alkol içeriğine sahip bir dezenfektan. Konuklara bir hoşgeldin ritüeli olarak kullanıldığı için koku çok baskın değil. Kolonyaya olan talep o kadar çarpıcı bir şekilde arttı ki, geleneksel üreticiler talepleri karşılamakta zorlanıyor ancak hala bulunabiliyor.”

Gezginlerin İstanbul’un tarihi ve modern hamamlarına seyahat etmek için seyahat kısıtlamalarının kadırılmasını beklemek zorunda olduğunu hatırlatan yazar, “Türk tarzı banyo için yatıştırıcı zeytinyağı sabunlarına, renkli peştemallere, bakır kaselere ve diğer ürünlere internet üzerinden erişilebileceğini söyledi.

Kaynak : TRT HABER