Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande iki ülkenin ismini söyledi

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande iki ülkenin ismini  söyledi

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Fransa’nın Suriye’deki operasyonlarını yoğunlaştıracağını bildirdi.

Hollande, meclis ve senato üyeleri ile Versay Sarayı’nda parlamentoyu topladı ve terörle mücadele stratejisini anlattı. Hollande, Paris’te 129 kişinin hayatını kaybettiği 13 Kasım saldırılarının ardından Fransa’nın savaşta olduğunu söyledi.

Saldırganları “korkak” olarak tanımlayan Hollande, “Paris’teki saldırılar Suriye’de planlandı, bazı Fransızların yardımıyla Belçika’dan yönlendirildi” dedi.

Fransız demokrasisinin daha zorlu düşmanlara karşı savaşarak zaferler kazandığını dile getiren Hollande, “Fransa, Suriye’deki operasyonlarını yoğunlaştıracak” diye konuştu.

Hollande, terörizme karşı bir karar tasarısı benimsenmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini toplantıya çağırdığını da bildirdi.

Fransa eylül ayından bu yana DAEŞ’in Suriye’deki hedeflerini bombalıyor. Suriye’de DAEŞ’in eğitim kamplarını vuran Fransa, geçen hafta terör örgütünün kontrol altında tuttuğu petrol depolarını vurmuştu.

Fransa, daha önce “Esed rejimini güçlendireceği” gerekçesiyle Suriye’deki hava operasyonlarına katılmıyordu. 

Paris’i 13 Kasım’da kana bulayan saldırılarda en az 129 kişi hayatını kaybetmiş, 352 kişi de yaralanmıştı. Altı farklı noktada art arda gerçekleşen saldırılar sonucu 7 terörist ölmüş, saldırıları DAEŞ terör örgütü üstlenmişti.

Etiketler