Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin

Fransa Ekonomi Bakanı Le Maire: Ekonomi çok ciddi şekilde yavaşladı

Fransa Ekonomi Bakanı Le Maire: Ekonomi çok ciddi şekilde yavaşladı

Fransa’da 17 Kasım’da akaryakıt zammı nedeniyle sosyal medyada örgütlenen ‘Satı Yelekliler’in başlattığı eylemler ülke geneline yayıldı. Eylemler karşısında köşeye sıkışan Macron hükümetinin ‘vergileri 6 aylığına askıya alma’ kararını beğenmeyen protestocular, hükümetten vergilerde kalıcı indirimler yapılmasını ve hayat şartlarının iyileştirilmesini talep etmişti.

Fransa’da haftasonu da devam eden eylemler ekonomide düzeltilmesi güç hasarlar meydana getirdi. Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, ‘Sarı Yelekliler’in eylemleri sonrası ekonominin çok ciddi şekilde yavaşladığını belirterek, yıl sonunda büyüme oranlarının azalmasını beklediğini söyledi.

İŞLETMELERİN KAYIPLARI KARŞILANACAK

Paris’te Sarı Yeleklilerin eylemleri sırasında zarar gören dükkanları ziyaret eden Le Maire, işletmelerin zararlarının kapatılması için gereken adımların atılacağını ifade etti.

“ŞİRKETLERİN HACMİ DARALDI”

Eylemlerin ülke ekonomisini olumsuz etkilediğini belirten Fransız Bakan, “Birçok şirketin iş hacmi daraldı. Bu gibi olaylar gerçekten dramatik, bunu hesaba katmalıyız. Olaylardan dolayı zarar gören orta ve küçük boy işletmelere destek çıkacağız.” ifadelerini kullandı.

“BU KRİZE DİYALOGTAN BAŞKA ÇÖZÜM BULAMAYIZ”

Le Maire, Fransa Cumhurbaşkanı krizden çıkılması için bazı tekliflerde bulunacağını belirterek, “Bu bütün vatandaşlara bağlı. Şimdi barış ve diyaloğa dönme zamanı. Çünkü uzun dönemde bu krize diyalogdan başka bir yöntemle çözüm bulamayız. Krizden çıkmanın kilit noktası bu.” diye konuştu.