Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Fransa: Güvenlik için özgürlükleri kısıtlayabiliriz

Fransa: Güvenlik için özgürlükleri kısıtlayabiliriz

Fransa Başbakanı Manuel Valls, France Inter radyosuna Paris’teki terör saldırılarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.
“Yeni bir saldırı olabileceğini herkesin anlaması lazım” ifadesini kullanan Valls, bununla ilgili tehdit aldıklarının da bilinmesi gerektiğini kaydetti.
Valls, terörizmle savaşmak için her türlü mücadeleye ve yatırıma hazır olduklarına işaret ederek bu kapsamda ilave 10 bin polis ve jandarma kadrosu açılacağını belirtti.
Güvenliğe daha çok kaynak ayıracaklarına dikkat çeken Valls, bu harcamaların da Fransa’nın bütçe açığını arttıracağını kaydetti.
Valls, Fransa’nın artık bir savaş halinde olduğunu ifade ederek “Güvenliğin sağlanması için bazı özgürlüklerimizi kısıtlamak zorunda kalabiliriz” dedi.
Paris’i 13 Kasım’da kana bulayan ve terör örgütü IŞİD tarafından üstlenilen saldırılarda en az 129 kişi hayatını kaybetmiş, 352 kişi yaralanmıştı.
Öte yandan, Fransa’da hükümet, Paris’i kana bulayan terör saldırılarının ardından anayasa değişikliğine hazırlanıyor. nCumhurbaşkanı Hollande’ın parlamentoda, “terörü önlemek için gerektiği takdirde anayasa değişikliğine gidilebileceği” açıklamasının ardından hükümet çalışma başlattı. Güvenlik konusunda alınacak önlemlerle ilgili anayasa değişikliğine karşı çıkmayacaklarını belirten muhalefetteki Cumhuriyetçiler Partisi lideri Nicolas Sarkozy, anayasa değişikliğine şartlı onay verdi.

Etiketler