Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Fransa sığınmacı taahhüdünü yerine getirmiyor

Fransa sığınmacı taahhüdünü yerine getirmiyor

AB sığınmacı dağıtım planı dahilinde iki yıl içerisinde 30 bin mülteci kabul etme sözü veren Fransa, plan devreye girdiğinden bu yana yalnızca 19 mülteci kabul etti
Avrupa Birliği (AB) sığınmacı dağıtım planı dahilinde iki yıl içerisinde 30 bin mülteci kabul etme sözü veren Fransa, plan devreye girdiğinden beri yalnızca 19 mülteci kabul ederek taahhütlerinin gerisinde kaldı.
Fransa İçişleri Bakanlığının sığınmacı kabulüyle ilgili yayınladığı son rapora göre Fransa, AB sığınmacı dağıtım planını devreye soktuğu kasım ayından bu yana, 19 Eritre vatandaşını kabul etti. “Deneysel girişim kapsamında” kabul edilen 1’i kadın 19 sığınmacı grubu, İtalya’dan otobüsle Fransa’nın batısındaki Pays de la Loire bölgesine getirildi.
Bakanlık, Eritreli sığınmacıların kabulünü açıkladığında, Fransa’nın kasım ayında İtalya ve Yunanistan’da kamplarda kalan 200 mülteciyi alacağını, bu sayının aralıkta 300, ocak ayında da 400’e çıkacağını belirtmişti. Fransa’nın iki yıllık taahhüdünü yerine getirmesi için her ay ortalama bin 300 sığınmacı kabul etmesi gerekiyor.
Fransa’da iltica başvuru, 2015’te rekor düzeyde sığınmacı kabul eden Almanya ve İsveç’e göre oldukça düşük kalıyor. Fransa Mültecileri Koruma Ofisi’nin (OFPRA) tahminlerine göre, Fransa’da bu yıl toplamda 80 bine yakın iltica başvurusu yapıldı. İsveç’te bu sayı 200 bine yaklaşırken, Almanya’da ise 1 milyon seviyesine ulaştı.
Fransa, AB sığınmacı dağıtım planı dahilinde ilk mültecilerini 6 Kasım tarihinde kabul ettikten bir hafta sonra gerçekleşen ve 130 kişinin ölümüyle sonuçlanan Paris terör saldırıları sonrası sığınmacı kabulünü gayriresmi olarak dondurdu.
Fransa’da, İkinci Dünya Savaşı’ndan beri yaşanan en ölümcül saldırılardan birkaç gün sonra Fransa Başbakanı Manuel Valls, “Avrupa’nın bu koşullarda daha fazla sığınmacı kabul edemeyeceğini” ifade etmişti.

Etiketler