Son Dakika

Fransa'da polis sendikasından protestolara destek kararı

Fransa'da akaryakıt zammı nedeniyle sarı yeleklilerin başlattığı protestolara polis sendikasından da destek geldi. Sendikanın, cumartesiden itibaren "süresiz" greve gideceği duyuruldu.
Fransa'da polis sendikasından protestolara destek kararı

Fransa'da akaryakıt zammı nedeniyle "Sarı Yelekliler" adı altında örgütleşen göstericilerin yaptığı protestolar kısa sürede Hollanda, Belçika, Yunanistan ve Avusturya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesine yayıldı. Ambulans şoförlerinin kontakt kapatması ve çiftçilerin protetosto kararı almasının ardından polis sendikasının da greve gideceği duyuruldu.

Fransız basınında yer alan haberlere göre, ülkenin en köklü polis sendikalarından Vigi, akaryakıt zamları ve ekonomik koşulların iyileştirilmesi için gösteriler düzenleyen sarı yeleklileri desteklemek amacıyla cumartesi gününden itibaren grev yapacak.

"DAYANIŞMA İÇİNDE OLMANIN ZAMANIDIR"

Haberde yer alan sendika açıklamasında, "Sarı yeleklilerin istekleri hepimizi ilgilendiriyor. Yasal olarak onlarla dayanışma içinde olmanın zamanıdır." ifadelerine yer verildi.

Greve, İçişleri Bakanlığında çalışan idari, teknik ve adli tıp memurları ve işçilerin katılacağı belirtildi.

Fransa'daki protestolara çiftçiler de katılacak

Sarı yelekliler cumartesi Paris'in sembolleri arasında yer alan Champs-Elysees Caddesi'nin çevresinde gösteri düzenleyecek.

FRANSA'DAKİ AKARYAKIT ZAMMI PROTESTOLARI

Fransa’da "sarı yelekliler" adı altında örgütlenen eylemciler, son bir yılda motorin fiyatlarının yüzde 20'den fazla artması üzerine yaklaşık bir süredir ülke genelinde gösteri düzenliyor.

Sarı yelekliler, daha önce Belçika'nın Fransızca konuşulan Valon Bölgesi'nde protestolar düzenleyip, siyasi bir oluşuma gideceklerini açıklamışlardı.

Polisle eylemciler arasında Champs-Elysees çevresinde zaman zaman çatışma çıkmıştı. Eylemciler, gösteride "Macron istifa" sloganları atmış ve birçok binanın üzerinde Macron karşıtı yazılar yazmıştı.

Macron sokağa teslim oldu

Champs-Elysees çevresindeki birçok restoran, kafe ve mağaza protestolar nedeniyle kepenk indirmişti. Ülkenin birçok kentindeki gösterilerde de cadde ve yollar kapatılmıştı.

17 Kasım'dan bu yana gösterilerde çıkan olaylarda 2 kişi hayatını kaybetmiş, 222'si güvenlik görevlisi bin 43 kişi yaralanmış, bin 424 kişi gözaltına alınmıştı.

 

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.