Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Fransa’ya Esed’i cezalandırma çağrısı

Fransa'ya Esed'i cezalandırma çağrısı

Uluslararası Af Örgütü, Fransa’ya aralarında Beşşar Esed’in de bulunduğu savaş suçlularını cezalandırma çağrısında bulundu.

Örgütün internet sitesinde “Fransa’da suçluların cezasız kalmasına son” adıyla yürütülen kampanya, kendi ülkelerinde savaş suçu işleyip Fransa’ya gelme ihtimali bulunanların cezalandırılmasını amaçlıyor.

Kampanyaya ilişkin internet sitesinde yayınlanan bir videoda, suçluların Fransa’yı tercih etmesi mizah konusu yapılıyor. Videoda hayali bir tur şirketi reklamında Fransa, savaş suçlularının tatil için gidebileceği bir yer olarak tanıtılıyor.

Bazı savaş suçlusu liderlerin tasvir edildiği videoda, Esed’in Halep’te katliam yaptığı vurgusu yapılıyor.

İnternet sitesinde yer alan ve Başbakan Manuel Valls’e hitaben yazılan mektupta ise, Fransız hukuki mevzuatının savaşta suç işleyenlere karşı cezai yaptırımlar konusunda yetersiz kaldığı belirtilerek, Fransa’ya ceza hukukunun evrensellik ilkesine uyma çağrısı yapıldı.

Fransız mevzuatına göre, ülke dışında işlenen suçlardan mağdur olanların adli mercilere şikayette bulunamadığı hatırlatılan mektupta, yurt dışında işlenen suçlarla ilgili dava açma hakkına sadece cumhuriyet savcılarının sahip olduğu vurgulandı.

Etiketler