Son Dakika

Fransız polisinden orantısız şiddet!

Fransa'da akaryakıt zammına yönelik protestolar devam ederken, polis ile göstericiler arasında gergin anlar yaşandı. Fransız polisinin göstericilere verdiği "aşırı orantısız" karşılık ise tartışmalara neden oluyor.
Fransız polisinden orantısız şiddet!

Fransa'da akaryakıt zammına yönelik protestolar çığırından çıkarak polis ile göstericiler arasında şiddetli çatışmalara dönüştü. Fransız polisinin göstericilere verdiği "aşırı orantısız" karşılık ise ülkede bir numaralı gündem maddesi haline geldi.

Göstericileri göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullanarak uzaklaştırmaya çalışmakla yetinmeyen Fransız polisi, eylemcilere şiddet uyguladı.GÖSTERİCİ COPLANDI

Paris'te meydanlarda kaydedilen bir görüntüde polisler bir göstericiyi yaka paça ederek copladı. Çok sayıda polis tarafından araya alınarak dövülen eylemci yere düşerken dayak burada da devam etti.

Yerde coplanan ve tekmeleyerek dayak atılan gösterici yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı.

FRANSIZ POLİSİNDEN ORANTISIZ ŞİDDET

Geçen cumartesi gününden bu yana ülke genelinde devam eden gösterilerde, hükümetin akaryakıta ek vergi getirmesine tepki gösterilmişti. Eylemciler, ülke genelinde yüzlerce cadde ve yolda blokaj eylemi düzenlemiş ve birkaç gün süresince ülke genelinde çok sayıda petrol deposunun giriş ve çıkışını kapatmıştı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, akaryakıt zamları sorununun protestolarla değil diyalogla çözülebileceğini söylemişti.

Yaklaşık 1 haftadır süren gösterilerde çıkan olaylarda, 2 kişi hayatını kaybetmiş, 136'sı güvenlik görevlisi olmak üzere 756 kişi yaralanmış ve 693 kişi gözaltına alınmıştı.

Geçen haftaki gösterilerde, Saint-Quentin'de bir grup eylemcinin, bir kadının başörtüsünü çıkarmaya zorladığı ortaya çıkmış ve Cognac'da da bir kadının ırkçı hakaretlere maruz kalması üzerine soruşturma başlatılmıştı. 

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.