Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli direniş gruplarından grev çağrısı

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli direniş gruplarından grev çağrısı

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli direniş grupları, katil İsrail tarafından göçe zorlanma anlamına gelen Nekbe’nin (Büyük Felaket) 71. yıl dönümü sebebiyle 15 Mayıs’ta genel grev yapılacağını açıkladı.

Gazze’deki direniş gruplarının oluşturduğu Yüksek Ulusal Heyeti’nden yapılan yazılı açıklamada, “Gelecek Çarşamba (15 Mayıs), tüm yaşam alanlarını kapsayacak genel grev günüdür. Tüm halkımızı buna tam uymaya çağırıyoruz.” ifadesi kullanıldı. Açıklamada, Filistin halkı, Nekbe’nin 71. yılını anmak için Gazze’nin doğusundaki geri dönüş kamplarında başlayacak olan Büyük Dönüş Yürüyüşü’ne çağırıldı.

İSRAİL UYARILDI

Gösterilerin barışçıl niteliğinin korunması istenen açıklamada, İsrail’e de göstericilere karşı herhangi bir müdahalede bulunmaması konusunda uyarı yapıldı.

71 YILLIK ACI: NEKBE

Filistinliler, İsrail’in 14 Mayıs 1948’de işgal ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlileri zorunlu göçe tabi tutması nedeniyle 15 Mayıs’ı “Nekbe” (Büyük Felaket) olarak anıyor. İsrail güçleri Nekbe sırasında yaklaşık bir milyon Filistinliyi zorla topraklarından çıkararak sürgün etti. Filistinlilere ait 675 köy ve kasaba yok edildi, binlerce Filistinli öldürüldü.

Nekbe’den dolayı şu an Filistinlilerin yüzde 80’i mülteci durumunda dünyanın farklı yerlerinde yaşıyor.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri