Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Gazze’nin elektrik sorunu çözülüyor

Gazze'nin elektrik sorunu çözülüyor

Türk heyeti, Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Mustafa Sarnıç’ın katılımıyla PENRA’nın Gazze’deki merkezinde PENRA Başkan Yardımcısı Fethi eş-Şeyh Halil ve Filistin Dışişleri Bakanlığı Gazze Temsilcisi Gazi Hamad ile Gazze’nin 10 yıldır devam eden elektrik sıkıntısını görüşmek için bir araya gelerek birkaç saat süren toplantı düzenledi.

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Dış İlişkiler Müdür Yardımcısı Safa Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gazze’deki elektrik krizini sonlandırmak amacıyla ortak çözümleri bulmak için Filistinli mevkidaşlarıyla bir araya geldiklerini belirterek, görüşmenin olumlu geçtiğini ve krize çözüm bulmak için kendilerine yardımcı olacak bütün bilgileri aldıklarını ifade etti.

Elektrik krizi hakkında kapsamlı rapor hazırlamak için bakanlık tarafından gönderildiklerini kaydeden Öztürk, 10’uncu yılına giren elektrik krizini sonlandırmak için Gazze Şeridi’ne gerekli bütün yardımlarda bulunacaklarını söyledi.

PENRA Başkan Yardımcısı Şeyh Halil de görüşmenin olumlu geçtiğini dile getirerek, Türk heyetinin elektrik krizi konusunda ilgi gösterdiğine dikkati çekti.

Görüşmede elektrik krizinin genel olarak ele alındığına değinen Şeyh Halil, krizi hafifletecek acil çözüm aşamalarının da görüşüldüğünü aktardı.

Birincil çözüm aşamaları arasında elektrik santralinin genişletilmesi ve kesintisiz akaryakıtla belenmesi gibi olanakların yer aldığını anlatan Şeyh Halil, santralin mazot yerine İsrail’den Gazze’ye döşenecek boru hattıyla doğalgazla beslenmesi seçeneğinin de yer aldığını belirtti.

Etiketler