Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Geri dönen PKK’lılar, Türkmen Cephesi binaları yakınındaki evleri kiralıyor!

Geri dönen PKK’lılar, Türkmen Cephesi binaları yakınındaki evleri kiralıyor!

Irak’ın Kerkük şehrindeki Türkmenler, terör örgütü PKK‘nın şehre sızma teşebbüsleri sebebiyle büyük tedirginlik yaşıyor. Terör örgütünün, Türkmenlere yönelik katliam yapmasından endişe ediliyor.

Kerkük’te yaşayan Türkmenler, PKK’lı teröristlerin yaklaşık bir sene önce şehri terk eden Peşmerge ve asayiş güçlerinin “eski mensupları” ismi altında bölgeye geri döndüklerini ve kendilerini taciz etmeye başladıklarını söylüyor.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Kerkük Teşkilat Sorumlusu Muhammet Saman, terör örgütü PKK’ın yeniden Kerkük’ün farklı semtlerine yerleşmeye başladığını belirtti.

Kerkük’e sızmaya çalışan terör örgütü PKK üyelerinin Türkmen kuruluşlarının yakınında yerleşme çabalarına dikkati çeken Saman, terör örgütü üyelerinin, Irak Türkmen Cephesi binaları yakınında ev kiralayarak yerleşmeye başladıklarına vurgu yaptı.

TÜRKMENLER ENDİŞELİ

ITC Kerkük Sorumlusu Saman, Kürt siyasi partilerinin Bağdat’ta yeni hükümete katılmak için ileri sürdüğü Peşmerge güçlerinin yeniden Kerkük’e dönmesi koşulunun da endişelerini artırdığını ifade etti.

Peşmerge ve Kürt asayiş güçleri arasında terör örgütü PKK unsurlarının da olacağını söyleyen Saman, PKK’nın Türkmenlere yönelik katliam düzenleyebileceğinden endişeli olduklarını dile getirdi.

Son on beş sene içinde özellikle Kerkük ve Tuzhurmatu ilçelerinde Türkmen yetkililerin öldürülmesinde PKK’nın parmağı olduğunu söyleyen Saman, tekrar o günleri yaşamak istemedikleri, Kerkük’te güvenliğin bir tek merkezi Bağdat hükümeti tarafından sağlanmasını ve silahın devletin elinde olmasını istediklerini belirtti.

Irak’ın tüm terör örgütlerinden ve unsurlarından temizlenmesini isteyen Saman, Irak’ı ve Irak’a komşu ülkeleri tehdit eden hiçbir terör örgütünü ülkemizde görmek istemediklerini söyledi.

Irak merkezi hükümetine bağlı ortak güçler, Peşmerge’nin 3 yıldan uzun süre denetiminde tuttuğu Kerkük’e 16 Ekim 2017 tarihinde askeri operasyon düzenlemiş ve il genelinde kontrolü yeniden ele almıştı.