Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Gönüllerin başkenti Kudüs

Durim Abazi
Gönüllerin başkenti Kudüs

Yaklaşık 500 senedir Os­manlı yönetiminde olan Kudüs Birinci Dünya Savaşından bugüne savaşlara, Siyonistlerin baskılarına maruz kaldı. Bütün dünya Müs­lümanlar’ı tarafından haremlerin üçüncüsü, ilk Kıble mescidi olan Mes­cid-i Aksa ziyaret ediliyor. Sa­karya Üniveristesi’de İlahiyat 3. Sınıf öğrencisi olan Amine Tan­han kadim şehrindeki yaşadıkla­rını Diriliş Postası Gazetesi’nin okuyucularına anlattı.  

“Aksa’da kendini cennette hissediyorsun”  

Şehre girerken Osmanlı sur­ları ile karşılanmak geçmişimize adeta bir yolculuk yaptırdığını belirten AmineTanhan, “Unutul­maya yüz tutmuş kadim ecdad yadigarları dimdik durarak ben buradayım diye haykırıyor suratlarımıza. Surlardan Zeytin­dağı’na esenbir rüzgarAksa’nın hüznüyle geliyor. Zehra kapı­sından girip eski şehrin sokakla­rında attığım her adım binlerce düşünce olup akıyordu zihnime. Bir Selahaddin geçiyor buradan tüm heybetiyle, Kanuni’nin Yafa kapısının üzerine “Lâ ilâhe illal­lah, İbrahim halîlullah” yazdırışı canlanıyor, Abdulhamid Yasin suresini yazdırıyorKubbetü’s Sahra duvarlarına. Ve akşam ezanıyla kavuşuyoruz Mescid-i Aksa’ya. Kubbesinden yayılan her harf esenlik olup okşuyordu kalplerimizi. Sanki yıllardır kayıp olan evladına kavuşan bir anne edasıyla atıyordum her adımımı. Bir kum tanesini bile incitmek istemiyor ayaklarım. İnsan kendini dünyadayken cen­nette hissedebilir mi? Aksa’da hissediyorsun. Eski şehrin dar sokaklarından sabah namazına koşa koşa gitmek, zeytin ağaçla­rının gölgesi altında avlusunda saatlerce oturmak. Sabah nama­zı ardından ikram edilen nane çayı ile geçiyoruz taş sokakları. Gördüğüm her kapıya hangi acı­lara şahitlik ettiğini soruyorum içimden.” ifadelerini kullandı.  


“Müthiş bir Türkiye sevgisi”  

Kudüs’ün sokaklarında dola­şırken Imad amcanın dükkanıyla karşılaştığı aktaran Tanhan,”Sil­sile kapısını ardımızda bırakarak dükkana giriyoruz. Yahudilerin tüm ısrarlarına ve tekliflerine rağmen asla terk etmediği dük­kanına girdiğimiz andan itibaren bizi müthiş bir Türkiye sevgisi ile karşılıyor. Türk hükümetinin desteğiyle ayakta tuttuğu dükka­nından, mücadelesinden bah­sediyor ve gözleri parlıyordu. Burası, Kudüs’te Türk çayını içebileceğiniz nadir mekanlar­dan birisidir. Dükkandan bir yakınımızdan ayrılır gibi ayrı­lıyoruz. Henüz birkaç dakika olmadan bir daha gelebilmenin hayali ve umuduyla uzaklaşıyo­ruz eski şehrin sokaklarından.” şeklinde konuştu.

 “Osmanlı torunları zulmün sonunu getirecek”

Filistin’de görünsün ya da görünmesin her yerde hala Os­manlı ve Türkiye’nin izlerine rastlamak mümkün olduğunu söyleyen İlahiyat öğrencisi Tanhan,”Osmanlı’nın izlerini süren torunlarının sayesinde, halkın Türkiye’yi niçin bu kadar çok sevdiğini anlama­mız hiç zor olmuyor. Bizim geldiğimizi gördüklerinde o kadar çok mutlu oluyor ki Fi­listin halkı; Türkiye dendiğinde gözleri dolan teyzelerin, yüz­leri gülen çocukların hepsi için yükümlü olduğumuz davanın tekrar bilincine varıyoruz. Çün­kü onlar Kudüs’ün Allah’ın yardımı ve Osmanlı torunla­rının vesilesiyle özgürlüğüne kavuşacağına dair umudu gözlerinde taşıyorlar. Filistin halkı için Osmanlı torunları zulmün sonunu getirecek tek otorite. Bu yüzden bizlere düşen sorumluluğun bilincinde olmak, samimiyetle davaya sahip çıkmak her birimizin boynunun borcudur. Mescid-i Aksa’ ya kirli bakışların göze­timinde girmek her Müslüma­nın uykusunu kaçırmalı, her birimiz Kudüs için bir kandil olmaya gayret göstermeliyiz.” diye vurguladı.

 “Ey Aksa geri geleceğiz”

Mukaddes şehrinden ayrıl­mak çok zor olduğunu diyen Amine Tanhan, şu sözlerine konuşmasına son verdi: “Ku­düs’ten mahzun bir şekilde ay­rılırken tekrar kavuşma umudu ile son kez bakıyoruz şehre. Her karışını gönlüne nakşeden­ler için Kudüs’e veda etmek söz konusu olamaz. Sana söz veriyoruz Ey Aksa geri gelece­ğiz. Geri geleceğiz izzet ve şe­refin diyarı. Geri geleceğiz ve burada kalacağız. Çünkü izzet ve şeref ancak İslam’ındır.”