Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Görmez: Müslümanların onuru birbirlerinin eliyle yok ediliyor

Görmez: Müslümanların onuru birbirlerinin eliyle yok ediliyor

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, iki günlük resmi ziyaret çerçevesinde bulunduğu Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da en yüksek dini otorite olan Başmüftü Abdülaziz Al Şeyh ve Fetva Kurulu daimi üyeleriyle bir araya geldi.
Heyetler arası görüşmede yaptığı konuşmada Görmez, alimler heyetiyle İslam’ın ilk topraklarında buluşmaktan duyduğu mutluluğunu dile getirdi ve gördüğü misafirperverlik ve ilgiden dolayı teşekkürlerini iletti.
İslam dünyasının tarihin en zor dönemlerinden birini yaşadığını söyleyen Görmez, “Müslümanların izzet ve onuru tarihte hiç olmadığı şekliyle bugün bizzat birbirleri eliyle yok edilmektedir” diye konuştu.
Görmez, “İslam ve Müslüman dünyasının tarihinin en zor döneminden geçtiğini ve çatışmaların, tekbir nidaları eşliğinde düzenlenen intihar saldırılarının, masum kız çocuklarına yönelik kaçırma eylemlerinin, camileri bombalamaların, kutsal mekanları tahrip etmelerin, Irak’ta, Suriye’de, Libya’da, Yemen’de, Nijerya’da ve İslam coğrafyasının diğer köşelerinde yaşananların akıbetini kestiremediklerini” dile getirerek, milyonlarca insanın yerinden, yurdundan, evinden, barkından ve hatta hayatından olduğunu vurguladı.
İslam’a ve Müslümanlara karşı acımasız propaganda yürütüldüğünü belirten Görmez, şöyle devam etti: “Tüm dünyada, bulundukları her yerde Müslümanların başı hüzünle öne eğilmekte. İslam dininin temsilcileri, maruz kaldıkları şiddet, tehditler ve başkaları tarafından dışlanma nedeniyle şiddetli bir korku ve büyük bir endişe altında yaşam mücadelesi vermektedir. Bu büyük din, bir terör dini olarak tasavvur ediliyor, birbirlerinin canına, ırzına ve malına kasteden Müslümanlar arasında fitne ateşi körükleniyor. Düşünmemiz ve ciddiyetle çalışmamız gerekiyor. Bugün İslam müntesiplerinin cehaleti sonucu ve İslam’a imandan, akıldan ve hikmetten bütünüyle uzak terörist şebekelerin sözde flamalarının üstüne mübarek Peygamberin adını yazarak İslam’a verdikleri zarar, dinimize dil uzatan düşmanların verdiği zararı aşmış durumda.”
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın, İslam dünyasında sosyal dengelerini ve ulusal bütünlüklerini koruyabilen, “mezhepçi fitnelere” karşı kendilerini muhafaza edilebilen en büyük ülkeler arasında olduğunun altını çizdi.
Türkiye’nin yeryüzündeki tüm Müslümanlara imkanlar dahilinde yardımlar yaptığını anlatan Görmez, iki milyondan fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıldığını hatırlattı.
Görmez, “Suriye halkının Arap ve İslam kimliğinin korunması amacıyla eğitim konusunda işbirliği yapmak büyük bir ihtiyaçtır” dedi.
Bu işbirliği beklentisinin yalnızca Suriyelilerin gözetilmesiyle sınırlı olmadığını dile getiren Görmez, “Sizin Avrupa, Balkanlar ve diğer bölgelerdeki Müslümanlara yardım yönünde çabalarınız bulunmaktadır. İslam dünyasında ve haricinde bu çabalarımızı koordine edebilirsek, Allah’ın izniyle onlar için daha faydalı olacak işlerde bu çaba ve imkanları birleştirebiliriz. Allah’tan ülkelerimizi ve toplumlarımızı mezhepçi fitnelerin şerrinden, terörist fitnelerin şerrinden, İslam düşmanlarının şerrinden muhafaza buyurmasını niyaz ederiz” ifadelerini kullandı.
Abdülaziz Al Şeyh de İslam ümmetinin kendi aralarında ihtilafa düşmüş olduğunu söyledi.

Etiketler