Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin

Gösteriler amacına ulaştı: İl meclislerinin çalışmaları durduruldu

Irak’ta gerçekleştirilen gösteriler dolayısıyla il meclislerinin çalışmalarının gelecek seçimlere kadar askıya alındığı ifade edildi.

Gösteriler amacına ulaştı: İl meclislerinin çalışmaları durduruldu

Irak Parlamentosu il meclislerinin çalışmalarının gelecek yılki seçimlere kadar askıya alınması ve gösterilerde ölenlerin de “şehit” olarak kabul edilmesini prensipte onayladı.

İL MECLİSLERİNİN ÇALIŞMALARI ASKIYA ALINDI

Irak Parlamentosu, göstericilerin taleplerini ele almak üzere düzenlediği oturumda oy çokluğuyla bir dizi karar aldı. Oturumda, il meclislerinin Nisan 2020’de gerçekleştirilecek yerel seçimlere kadar çalışmalarının durdurulması prensipte kabul edildi.

“ŞEHİT” SAYILACAKLAR

Bugünkü oturumda ayrıca gösterilerde yaşamını yitirenlerin “şehit” olarak kabul edilmesi, ailelerine tazminat ödenmesi, gözaltındakilerin serbest bırakılması, öğrencilere burs verilmesi, fakirlere aylık maaş bağlanması yönündeki kararlar da onaylandı.

‘İSTİHDAM’ İÇİN GÖNÜLLÜLÜK İMKANI

Oylamada ayrıca, görevden alınan polis ve askerlerin görevlerine iadesi ve daha fazla istihdam fırsatı oluşturmak için Savunma Bakanlığında gönüllülük imkanı sağlanması maddeleri de oy çokluğuyla kabul edildi.

Parlamento söz konusu kararları, incelenmesi ve uygulanması konusunda yol haritası çıkarması için hukuk komisyonuna sevk etti.

Irak’ın başkenti Bağdat ve güneydeki bazı vilayetlerde 1 Ekim’den bu yana devam eden gösterilerde dile getirilen taleplerden biri de “yolsuzluk ve yetersizlikle” suçlanan il meclislerinin feshedilmesiydi.

Öte yandan Diyala Milletvekili Raid ed-Dehleki, Irak hükümeti tarafından terör unsurları ile savaşmaları için sivillerden oluşturulan Sünni savaşçılar olan “Sahavat” unsurlarının Haşdi Aşair’e devredilerek tüm haklarının verilmesi konusunda da hükümet ve parlamentonun karar aldığını söyledi.

110’DAN FAZLA İNSAN ÖLDÜ

Başkent Bağdat ve güneydeki bazı vilayetler, 1 Ekim’den bu yana yolsuzluk, işsizlik ve kamu hizmetlerinin yetersizliği nedeniyle düzenlenen gösterilere sahne oluyor. Gösterilerin başladığı günden bu yana ölü sayısı 110’u aşarken, 6 binden fazla kişi yaralandı.

Kaynak : AA