Son Dakika

Guaido’dan “ABD postalı yalamaya hazırım” mesajı!

Ülkesinin petrolüne göz diken ABD’nin desteğiyle Venezuela'da kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, yabancı bir ülkenin askeri müdahalesine “hayır” demeyeceğini söyledi.
Guaido’dan “ABD postalı yalamaya hazırım” mesajı!

Tarihinin en ciddi siyasi krizlerinden birini yaşayan Venezuela'da, halkın oylarıyla seçilmiş Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun meşruiyetini kabul etmeyen ABD ve bölgedeki bazı ülkelerin "insani yardım" iddiasıyla başlattıkları ve askeri müdahale tehditlerine evrilen siyasi kriz sürüyor. Son olarak Muhalif Guaido'yu bir ABD valisi gibi devlet başkanı olarak atayan Donald Trump yönetimi, dünyadan gelen tepkilere set çekmek için uydurduğu, "İranlılar, Venezuela halkını ve Güney Amerika’yı tehdit ediyor. Amerika bu yüzden yaptırımlarını artırıyor" safsatasını diline doladı.

DIŞ MÜDAHALEYE HAYIR DEMEDİ

Hal böyleyken AFP'ye röportaj veren Guiado, birçok Batı ülkesi tarafından tanınan geçici devlet başkanlığı sıfatı ile ABD ya da başka bir gücün varlığına yeşil ışık yakıp yakmayacağı yönündeki soruya, şu yanıtı verdi: "Biz elimizden gelen her şeyi yapacağız. Bu elbette çok polemiğe neden olan bir konu fakat çocukların ölmemesi, insanların hayatlarını kurtarabilmek ve ülkeyi yönetilebilir hale getirip insani duruma müdahale edebilmek için Ulusal Meclis'in egemenliğini ve yetkilerimizi kullanarak ne gerekiyorsa onu yapacağız." 

"ABD GÖZLERİNİ ZENGİNLİĞİMİZE DİKMİŞ”

Bütün baskılar karşısında halkın iradesini temsil noktasında dimdik durmaya devam eden Maduro ise, ülkesine ABD ve bölgedeki ülkelerce yöneltilen askeri tehditlere ilişkin, "Eğer Venezuela patates ya da muz üretseydi, emperyalist kasırganın içinde olmazdı. Şunu kabul edelim ki, bir ABD imparatorluğu var ve gözlerini Venezuela halkının zenginliklerine dikmiş durumda. Bizi aşağıda, arka bahçesi olarak görüyor ve bizim zenginliklerimizi istiyor. Venezuela'da güç sahibi olmak için de bütün bu baskıyı oluşturuyor. Bu yüzden onlar seçim değil, darbe istiyorlar" mesajını verdi.

ÇİN’DEN BATI’YA VENEZUELA ÖNERİSİ

Tüm bunlar yaşanırken Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying yaptığı açıklamada, "Çin, Venezuela’nın iç işlerinin Venezuela halkı tarafından anayasa ve hukuk çerçevesinde barışçıl diyalog ve siyasi kanalla çözülmesi gerektiğine inanıyor" ifadelerini kullandı. Avrupa Birliği öncülüğünde, Venezuela'daki siyasi krize ilişkin kurulan Uluslararası Temas Grubu’na işaret eden Hua, Venezuela meselesinin barışçıl çözümünde tüm taraflara yapıcı rol oynama çağrısında bulundu.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.