Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Güney Azerbaycan Türkleri Paşinyan’ın Tahran ziyaretini protesto ediyor

Sabri İşbilen
Güney Azerbaycan Türkleri Paşinyan’ın Tahran ziyaretini protesto ediyor

Hafta başı İran’a resmi ziyarette bulunan Ermenistan başbakanı ‘Nikol Paşinyan’ İran cumhurbaşkanı Hasan ruhani ve dini lider Ayetullah AliHameneyi ile görüştü. Paşinyan daha sonra İran Ermenilerinin spor kulübü “Ararat” takımının kapalı salonunda Ermenilere seslendi.

Paşinya’nın konuşmasında İran Devlet yasalarına da aykırı şekilde Türkleri ve Azerbaycan’ı hedef alan çeşitli sloganlar atıldı. Ayrıca salonda ‘Karabağ Ermenistan’ındır’ yazısı dikkat çekti. İran ise bu toplantıyı sadece finanse etmekle kalmadı, aynı zamanda üst düzey katılım gösterdi.

İran nüfusunun yüzde 40’ını oluşturan İran Türkleri (Güney Azerbaycan) ise İran devletinin bu davranışını açık bir kışkırtma ve düşmanlık gerekçesi olarak gördüklerini açıkladılar. Güney Azerbaycanlılar hem sosyal medyadan hem de resmi olarak Müslüman ve Türkleri Karabağ ve Hocalı’da katleden Ermenistan devletinin başbakanını bu düzeyde karşılanması ve “Ararat” salonunda bu denli Türklere saldırmasını İran devlet adamlarına iletse de hiçbir karşılık almadıklarını bildirdiler.

Güney Azerbaycanlı temsilciler yaptıkları açıklamada, İran devletinin resmi olarak Ermenistan devletinden tavır sergilemesi ve kendi nüfusunun yüzde 40’ının hissiyatını ve iki önemli komşusunun çıkarlarını göz ardı etmesinin Güney Azerbaycan halkı nezdinde büyük hayal kırıklığıyla karşılandığını ifade ettiler.

Paşinyan’ın söz konusu ziyaretine tepki olarak da Güney Azerbaycanlılar İran ve Ermenistan devletlerini protesto etmek ve Karabağ’ın Azerbaycan’ın ayrılmaz bir parçası olduğunu hatırlatmak için bugün “Traktör Sazi” takımının maçında protesto gösterileri yapacaklarını açıkladılar.

Güney Azerbaycanlı kanaat önderleri ve medyası ise tüm Azerbaycan ve Türk halkından bu protestolara sosyal medya vasıtasıyla katılmalarını istedi. Din adamı Ezimi Qedim, bir ses kaydında Tüm halkımızı bugünkü protestoya davet ettiklerini açıkladı.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri