Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Gürcistan’ın eski Cumhurbaşkanı Saakaşvili: Karabağ Azerbaycan’ındır

Ceyhun Aşirov
Gürcistan’ın eski  Cumhurbaşkanı Saakaşvili: Karabağ Azerbaycan’ındır

Saakaşvili, konuşmasında bütün dünya Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğunu kabul ediyor, Ermenistan’ın da bu durumu kabul etmesi gerektiğini bildirdi ve Kafkasya’da yeni savaşların çıkmamasını umduklarını belirtti.

Hatırlamak gerekiyor ki geçtiğimiz günlerde Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan Dağlık Karabağ’ın işgal altındaki Hankendi’ye gelerek miting düzenledi ve Karabağ’ın Ermenistan’ın olduğunu öne sürdü.

Mihail Saakaşvili Güney Kafkasya’da gerek Karabağ konusunda gerekse de diğer konularda azınlık Türklerinin haklarını sık sık dile getiriyor.

Dağlık Karabağ sorunu 

Ermenistan 1991’de Rus güçlerinin yardımıyla stratejik öneme sahip Hankendi’yi, 1992’de Hocalı ve Şuşa’yı işgal ederek büyük bir katliam yaptı. Daha sonra Laçın, Hocavend, Kelbecer ve Ağdere’yi de ele geçiren Ermeniler, 1993 senesinde ise Ağdam’ı, Cebrayıl, Fuzuli, Gubadlı ve Zengilan illerini işgal etti.

Böylelikle Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si işgal edilirken, bir milyona yakın insan da yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kaldı.

Ermenistan işgal sürecini tamamladıktan sonra  Rusya, Fransa ve ABD’nin Eş başkanlığını yaptığı AGİT bünyesinde ‘’Karabağ Sorunu”nun çözümü için Minsk Grubu oluşturulmasına rağmen 27 senedir işgal davam ediyor.

Bugüne kadar Moskova’da Karabağ sorunun çözümü ile ilgili onlarca görüşme yapılmasına rağmen herhangi bir ilerleme kaydedilmiş değil.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri