Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Hahambaşı adayından İsrail ordusuna “tecavüz fetvası”

Hahambaşı adayından İsrail ordusuna “tecavüz fetvası”

Filistinli çevreler, “İsrail askerlerinin savaşta Yahudi olmayan kadınlara tecavüz edilebileceği” yönündeki açıklamalarıyla tepki çeken Haham Eyal Karim’in İsrail ordusunda hahambaşılık görevine aday gösterilmesine karşı çıktı.

Filistin İslami Hareketi’nin güney kolu lideri Şeyh Hamad Ebu Deabis, yaptığı açıklamada, Karim’in İsrail ordusu hahambaşılığına aday gösterilmesine tepki gösterdi.
Karim’in tutumunun İsrail tarafından bilindiğini ve atılan bu adımın işlenen suçlardan daha tehlikeli hatta bir çeşit “delilik” olduğunu öne süren Deabis, “Kadınlara tecavüz etmeye, yaralıları öldürmeye çağıran birinin hahambaşılığa atanması, İsrail güvenlik ve askeri kurumunun işlediği bir suçtur” dedi.

İsrail parlamentosu Knesset’teki Arap milletvekillerinden Ayide et-Tumi ise Karim’in temsil ettiği tutumun, kadınlara ve insanlığa karşı suç işleyen terör örgütü DAEŞ’i hatırlattığını söyledi. Tumi, “Buyurun size Ortadoğu’da demokrası vahası. Yahudi olmayan kadınlara tecavüz edilebileceğini açıklayan bir kişi, üst düzey göreve atanıyor. İşte bu ruh, işgal ruhu” diye konuştu.

Knesset’teki eski Arap vekillerden Taleb es-Sani de hahambaşılık tartışmalarına ilişkin, “Kadınlara tecavüze çağıran Karim’in bu göreve getirilmesi, İsrail ordusunun vahşetini ortaya koyuyor” değerlendirmesinde bulundu.

İsrail radyosu, hahambaşı adayı ile toplantı düzenleyen İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Gadi Eizenkot’un eleştirilere rağmen Karim’in adaylığını desteklediğini duyurdu.
Karim’in ayrıca 2003 yılında dini içerikli bir internet sayfasında yaralı Filistinlilere nasıl muamele edileceği hakkında kendisine yöneltilen bir soruya, “Bombacı yaralı teröristlerin öldürülmesi gerekir. Teröristlere insan gibi muamele edilmesi gerekmez çünkü onlar hayvandır” yanıtını verdiği ortaya çıktı.

Hahambaşı, İsrail ordusunun faaliyetleriyle ilgili tüm dini konularda fetva verme yetkisini elinde bulunduruyor.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!