Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Hama Yerel Meclisinden Türkiye’ye çağrı: Hava saldırılarını durdurun

Ceyhun Aşirov
Hama Yerel Meclisinden Türkiye’ye çağrı: Hava saldırılarını durdurun

Türkiye’nin Rusya ile Soçi’de yaptığı çatışmasızlık anlaşmasına rağmen Esed güçleri günlerdir İdlib’in güneyini ve Hama’nın kuzeyini aralıksız bombalıyor.

Rejim güçlerinin yaptığı hava saldırıları davam ederken Hama ve İdlib bölgesindeki sivillerden oluşan yerel meclis yöneticileri Türkiye ve uluslararası topluma çağrı yaparak hava saldırıların durdurulmasını talep ettiler.

Yerel meclis adına yapılan açıklamada :’’Havadan Rus savaş uçakları, karadan ise Esad rejiminin bünyesinde Rusya’nın desteklediği 5.Kolordu sistematik şekilde yoğun saldırılar yapmaktadır. Esed güçlerinin saldırılarında özellikle okul, Cami hastaneler ve sivil yerleşim yerlerinin hedef alınması apaçık savaş suçudur.’’ İfadeleri kullanıldı.

Yerel yöneticiler uluslararası topluma ve Soçi anlaşması kapsamında garantör ülke Türkiye’ye de çağrı yaparak, rejimini Hama bölgesinde ele geçirdiği yerleşim yerlerinden çekilmesini böylece zorunlu göçe tabi tutulan 250 bini aşkın sivilin evlerine geri dönüşünün sağlanmasını talep ettiklerini vurguladılar.

Yapılan saldırıların ve halkın zorla göçe tabi tutulmasının savaş suçu kapsamında değerlendirilmesini isteyen yerel meclis açıklamasını söyle tamamladı:’’Bizler Hama ve İdlib bölgesinde hedef gözetmeksizin etnik temizliğe varacak boyutta yapılan bu saldırıların ve demografik yapının değiştirilmesinin savaş suçu niteliği taşıdığını kabul edilmesini ve sorumluların cezalandırılmasını talep ediyoruz’’

öte yandan Sivil Savunma kaynakları, 25 Nisan’dan bu yana en az 135 sivilin yaşamını yitirdiğini, 365’den fazla sivilin yaralandığını,on binlerce insanın ise yerlerinden edildiğini belirtiyor.