Son Dakika

Hamaney'den 'ABD ve Avrupa'ya güvenmeyin' çağrısı

Molla diktasının teolojik lideri Ali Hamaney, ABD'nin geçmişten bugüne dünyadaki savaşların ve krizlerin sorumlusu olduğunu belirterek, "Kahrolsun ABD dediğimiz için eleştiriliyoruz." dedi. Avrupa ülkelerini de hedef alan Hamaney, "ABD gibi onlara da güvenmeyelim." dedi.

Hamaney'den 'ABD ve Avrupa'ya güvenmeyin' çağrısı

Molla diktasının teolojik lideri Ali Hamaney, başkent Tahran'da hava kuvvetleri komutanlarını kabulünde yaptığı konuşmada, ABD ve Avrupa ülkelerini hedef aldı. 

"KAHROLSUN AMERİKA DEDİĞİMİZ İÇİN ELEŞTİRİYORLAR"

ABD'nin geçmişten bugüne dünyadaki savaşların ve krizlerin sorumlusu olduğunu ifade eden Hamaney, "ABD, kötülük ve şiddetin sembolü olmuştur. Sonra "Kahrolsun Amerika" dediğimiz için eleştiriyorlar." dedi. 

Hamaney, İran'ın ABD halkı ile bir sorunu olmadığını belirterek, "Kahrolsun Amerika demek kahrolsun ABD liderleri yani kahrolsun Trump, John Bolton ve Pompeo demektir." ifadesini kullandı.  

"İLİŞKİ KURMAYALIM DEMİYORUM AMA AVRUPA'YA DA GÜVENMEYİN"

Avrupa'nın İran'la nükleer anlaşmayı korumak için sunduğu önerilere değinen Hamaney, "Avrupalılarla ilişki kurmayalım demiyorum fakat güvenden bahsediyorum. Benim tavsiyem, ABD gibi onlara da güvenmesinler. Yetkililerimize nükleer müzakereler sırasında ABD'nin sözlerine ve imzalarına güvenilmemesi gerektiğini söyledim. Sonuç olarak, ABD ile müzakereye oturan yetkililer şimdi çıkıp 'ABD güvenilmez' diyor." ifadelerini kullandı.

"BUNLARA SAYGI DA DUYULMAZ"

Fransa'da 17 Kasım'da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak başlayan ancak daha sonra Macron karşıtlığına dönüşen Sarı Yelekliler eylemlerine değinen Hamaney, "Paris sokaklarındaki göstericilere saldırıyorlar. Bazılarını kör ediyorlar. Sonra küstah bir şekilde insan haklarından söz ediyorlar. Ne bugün ne geçmişte ne de tarihlerinde insan haklarını tanımadılar. Bunlara güvenilmez saygı da duyulmaz." diye konuştu.

Kaynak: AA

Yorumlar

Hasan Musavi Selamun aleyküm, bu nasıl haber başlığı "Molla diktasının teolojik lideri"? Size ne oluyor AA böyle haber yapıyorsunuz? Serbest seçimler yapılmıyor mu, meclisleri yok mu, buradan idareciler seçilmiyor mu, devlet başkanını halk belli bir süreliğine seçmiyor mu? Komşu bir devleti böyle küçümseme, ötekileştirme niye? Onlar da Müslüman değil mi, aynı Kur'an-ı okumuyorlar mı, namazda aynı kıbleye dönmüyorlar mı? Batı taklitçilerine, hayranlarına Allah feraset versin!

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.