Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Hamas Siyasi Büro Başkanı Heniyye Türkiye’de

İsmail Heniyye, 2017’de Hamas Siyasi Büro Başkanı seçilmesinden bu yana ilk defa gerçekleştirdiği yurt dışı turu kapsamında bu sabah ziyaretinin ikinci durağı olan Türkiye’ye geldi.

Furkan Dursun Benli
Hamas Siyasi Büro Başkanı Heniyye Türkiye’de

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, bu sabah yurt dışı ziyareti kapsamında ikinci durağı olan Türkiye’ye geldi.

Hamas Siyasi Büro üyesi Hüssam Bedran, Heniyye’nin Türkiye’ye gelmesinin ardından Hamas üyelerinin de bulunduğu fotoğraflar paylaştı.

“ŞEHİT KOMUTANLARIN İZİNDEYİZ”

Fotoğrafta Heniyye ile birlikte yardımcısı Salih Aruri, Hamas üyelerinden Musa ebu Merzuk, Nizar İvedullah, Halil el-Hayya, Hüssam Bedran ve Hamas yurt dışı temsilcisi Mahir Salah bulunuyor.

Hüssam Bedram fotoğrafla birlikte “Filistin bizi bir araya getiriyor. Halkımıza hizmet etmek ise bizim en önemli görevimiz. Hedefimiz vatanımızın özgürleştirilmesi. Bizden önceki şehit komutanların izinden gidiyoruz…” ifadelerine yer verdi.

Badram ayrıca “Halkımızın etrafımızda olmasından memnunuz. Kesin olarak biliyoruz ki Allah’ın izniyle Mescid-i Aksa’da buluşacağız”  dedi.

2017’DEN BU YANA İLK YURT DIŞI TURU

Heniyye ziyaretlerine 2 Aralık Pazartesi günü Mısır ile başladı. Mısır’da bazı yetkililerle ve İslami Cihad Hareketi’nin Genel Sekreteri Ziyad el- Nahhale ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Heniyye’nin 2017 yılında Hamas Siyasi Büro Başkanı seçilmesinden bu yana Mısır ziyareti hariç İlk yurt dışı turu.

İSMAİL HENİYYE KİMDİR?

İsmail Haniye 29 Ocak 1963 tarihinde Gazze Şeridi’ndeki Elşati muhacir kampında dünyaya geldi.

İlk ve orta öğrenimini Filistin kamplarında açılan okullarda tamamladı.  Lise yıllarında Müslüman Kardeşler Hareketi’ne katıldı. Bunun yanında İslamcı Öğrenciler Derneği’nde de faaşiyetlerde bulundu.

1987’de Gazze İslam Üniversitesi’nin Arap Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. 1989’da I. İntifada’ya katıldığı ve Hamas üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklandı. 1992’de serbest bırakıldıktan sonra, işgalci İsrail tarafından diğer İslami Cihad ve Hamas üyesi 415 kişilik grubun arasına katılıp, Güney Lübnan’a sürüldü. Bir sene sonra Gazze’ye geri döndü.

Bu dönemde İntifada Koordinasyon Komitesi’nde Hamas temsilciliğine atandı. 1999-2004 yılları arasında da Şeyh Yasin’in özel kalem müdürlüğü görevini yürüttü. Aralık 2005’te yapılan ve 25 Ocak 2006’da tekrarlanan Filistin Yasama Konseyi seçimlerinde Hamas lideri Halid Meşal’in Şam’da sürgünde bulunmasından dolayı listenin en başında yer aldı. Hamas’ın 132 sandalyeden 74’ünü aldığı seçimler sonucunda Haniye, 16 Şubat 2006’da Hamas’ın başbakan adayı olarak ilan edildi. 19 Şubat’ta, ABD ve işgalci İsrail’in karşı çıkmalarına rağmen Filistin başkanı Mahmud Abbas tarafından başbakanlığa atandı.

Ekim 2006’da Gazze’de El Fetih ile Hamas üyelerinin çarpışmaları sırasında konvoyuna düzenlenen terör saldırısından kurtuldu. Mayıs 2007’de işgalci İsrail’in evine karşı düzenlediği füze saldırısını atlattı. 2007’de Gazze Şeridi’ndeki Hamas ile El Fetih arasındaki çatışmaların zirveye çıkması üzerine vazifesinden alındı.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri