Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Hamas’tan Siyonist kazılara tepki: Mukaddes şehrin karakterini değiştirme çabasıdır

Siyonist İsrail’in Beyt'ül Makdis’teki kazı çalışmalarına değinen Hamas Sözcüsü Kasım, “Filistinlilerin varlığına ve kutsallarına karşı işlenen korkunç bir suçtur; mukaddes şehrin karakterini değiştirme çabasıdır." sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Hamas’tan Siyonist kazılara tepki: Mukaddes şehrin karakterini değiştirme çabasıdır

Hamas, Siyonist İsrail tarafından Mescid-i Aksa sınırları içerisinde yapılan amacı belirsiz kazı çalışmalarına tepki gösterdi.

Hamas Sözücü Hazım Kasım AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Burak Meydanı’ndaki kazı çalışmaları, Filistinlilerin varlığına ve kutsallarına karşı işlenen korkunç bir suçtur; mukaddes şehrin karakterini değiştirme çabasıdır.” ifadelerini kullandı.

Uluslararası topluma ve Arap ülkelerine, Müslümanların Filistin’deki kutsallarına karşı İsrail ihlallerini durdurma çağrısında bulunan Kasım, Siyonistlerin Kudüs’ü hedef alan bu tutumlarının, direnişin her şeklini aktif hale getirmeyi gerektirdiğini vurguladı.

ÜRDÜN, KAZILARA SON VERİLMESİNİ İSTEMİŞTİ

Filistin Vakıflar İdaresinden dün yapılan açıklamada, İsrail makamlarının kazı çalışmalarından büyük endişe duyulduğu belirtilirken, Mescid-i Aksa’nın batı duvarında yer alan Meğaribe Kapısı ve Burak Meydanı’nın İsrail’in Yahudileştirme girişimlerine maruz kaldığı aktarılmıştı.

Ürdün’den dün yapılan açıklamada da İsrail’in uluslararası hukukun gereklerine riayet etmesi ve Mescid-i Aksa’ya bağlı Burak Meydanı’ndaki kazı çalışmalarına derhal son vermesi istenmişti.

İsrail, 1967’den bu yana Burak Duvarı’nda kontrolü elinde bulunduruyor. Yahudiler, duvarın, Hazreti Süleyman’ın Kudüs’te yaptırdığı Beytü’l-Makdis’ten kaldığına inanıyor. Ürdün Vakıflar Bakanlığına bağlı İslami Vakıflar İdaresi ise Batı Duvarı olarak da adlandırılan ve Burak Meydanı’nı da içine alan mekanı İslami vakıf alanı olarak kabul ediyor.

Kaynak : AA