Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Hanau’daki katliama resmi tanımlama: Irkçı terör saldırısı

Almanya İçişleri Bakanı Seehofer, Hanau’da 5'i Türk 9 kişinin öldürüldüğü silahlı saldırıyı "ırkçı terör saldırısı" olarak nitelendirdi.

Hanau’daki katliama resmi tanımlama: Irkçı terör saldırısı

Almanya’nın Hanau kentinde 5’i Türk kökenli olmak üzere 9 kişinin öldürüldüğü silahlı saldırıya ilişkin Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer’den açıklama geldi.

“TEHLİKE BÜYÜK” İTİRAFI

Seehofer, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, aşırı sağ, antisemitizm ve ırkçılıktan kaynaklanan tehlikenin büyük olduğunu belirterek “Hanau’daki eylem ırkçı terör saldırısıdır.” dedi. Seehofer, bunun Almanya’da birkaç ay içinde gerçekleşen üçüncü aşırı sağcı terör saldırısı olduğunu anımsattı.

“POLİS VARLIĞINI ARTIRACAĞIZ”

Olayların sonucunda Almanya’da polis varlığını arttıracaklarını vurgulayan Seehofer, “Hassas kurumları daha güçlü izleyeceğiz. Özellikle de camileri. Bu konuda analizler eyaletlerle yapılıyor. Federal Polis Teşkilatı eyaletleri destekleyecek.” şeklinde konuştu.

Seehofer, havalimanlarında, tren istasyonlarında ve sınırda polis sayısının artırılacağını ifade etti. Aşırı sağcı, ırkçı ve Yahudi düşmanı fikirlerin toplum için zehir olduğunu vurgulayan Seehofer, ülke, demokrasi ve halk için en büyük tehdidin aşırı sağcı taraftan geldiğini kaydetti.

“TÜRKLERLE GÖRÜŞTÜM”

Hanau’daki saldırıdan sonra Türklerle görüştüğünü anlatan Seehofer, “Bana ‘Bize söylediklerinizi yapmanız lazım’ dediler. Burada ilgili insanlara, özellikle kurbanlara yardım edilmesi, aydınlatma, saydamlık gibi konuların söylediğimiz şekilde gerçekleşmesi önemli. Bu, güven kazanmak için en iyi imkan. Çok kez ‘Size güveniyoruz. Sadece bunları yapmak zorundasınız’ sözlerini duydum Türklerden.” şeklinde konuştu.

ANNESİNİ VE KENDİSİNİ DE ÖLDÜRDÜ

Almanya’nın Hanau kentinde 19 Şubat gece saatlerinde iki kafeye düzenlenen ırkçı terör saldırısında, aralarında 5 Türk’ün de bulunduğu 9 kişi hayatını kaybetmişti. Özel harekat timinin düzenlediği operasyonda, saldırıyı gerçekleştiren ırkçı terörist 43 yaşındaki Tobias R. ve 72 yaşındaki annesi evinde ölü bulunmuştu.

Saldırgan Tobias R’nin avcılık belgesi olduğu ve ardında bir mektupla video bıraktığı kaydedilmişti.