Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Hindistan’da “Bir maskeyi 15 gün kullanıyoruz” diyen doktor zorla akıl hastanesine yatırıldı

Hindistan'da "Bizden bir maskeyi 15 gün kullanmamızı istiyorlar" diyen doktor, zorla akıl hastanesine yatırıldı. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde doktorun arkadan elleri bağlanmasının ardından dövülerek polis aracına bindirildi.

Hindistan’da “Bir maskeyi 15 gün kullanıyoruz” diyen doktor zorla akıl hastanesine yatırıldı

Hindistan’da geçtiğimiz ay “Bizden bir maskeyi 15 gün kullanmamızı istiyorlar” diyerek kişisel koruyucu ekipman yetersizliğinden şikayet ettiği için açığa alınan bir doktor hafta sonunda akıl hastanesine yatırıldı.

Visakhapatnam kentindeki bir devlet hastanesinde 20 yıldır anestezi uzmanı olarak çalışan Dr. Sudhakar Rao nisan ayı başında, açıklamalarıyla sağlık çalışanlarının moralini bozduğu gerekçesiyle açığa alınmıştı.

DÖVÜLEREK ARACA BİNDİRİLDİ

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda Dr. Rao, elleri arkadan kelepçelenerek kalabalığın şaşkın bakışları arasında apar topar bir araca bindiriliyor. Bu sırada bir polis memuru Dr. Rao’yu copluyor. Görüntülerin infial uyandırmasından sonra bu polis memurunun açığa alındığı ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığı açıklandı.

Dr. Rao, akıl hastanesine götürülmeden önce polis memurlarının yolda kendisini durdurup cüzdanı ve cep telefonuna el konduğunu ve dövüldüğünü söyledi.

EMNİYET MÜDÜRÜNÜN ÇELİŞKİSİ

Visakhapatnam Emniyet Müdürü Rajiv Kumar Meena, Dr. Rao’nun ellerini polis memurlarının değil, kendisini zapt etmeye çalışan kalabalığın bağladığını söyledi.  Ancak Emniyet Müdürü’nün açıklamaları videodaki görüntülerle çelişiyor. Zira videoda bir polis memurunun, çevredekilerden bir kişinin yardımıyla Dr. Rao’nun ellerin bağladığı görülüyor.

AKIL HASTANESİNE YATIRILDI

Polise engel olmak ve çevreye zarar vermekle suçlanan doktorun iki hafta süreyle akıl hastanesinde kalacağı belirtiliyor. Annesi Kaveri Rao, Dr. Rao’nun akıl sağlığının yerinde olduğunu belirterek “Oğlum saygın bir doktor. Ama kaygılarını dile getirdiği günden bu yana taciz ediliyor” dedi.

Dr. Rao, 3 Nisan’da bir yerel televizyon kanalına kişisel koruyucu malzeme sıkıntısı yaşadıklarını söylemiş ve “Hayatlarımız risk altındayken hastaları nasıl tedavi edeceğiz” demişti. Dr. Rao, bu videonun internette yayılmasından birkaç gün sonra başka bir video yayımlayarak özür diledi ve açığa alınma kararının iptal edilmesini istedi ancak bu talebine yanıt alamadı. Hindistan’da malzeme yetersizliğinden şikâyet eden başka doktorların da baskı gördükleri öne sürülüyor.