Son Dakika

Hindistan’dan ABD’ye misilleme | Reste rest

Hindistan, ABD'nin ayrıcalıklı ticari statüsünü feshetmesinin ardından misilleme yaparak 29 ürüne ek vergi uygulayacağını duyurdu.
Hindistan’dan ABD’ye misilleme | Reste rest

Hindistan yönetimi, Washington yönetiminin Hindistan’ın ayrıcalıklı ticari statüsünü feshetmesinin ardından ABD’den ithal edilen 29 ürüne ek gümrük vergisi uygulanacağını duyurdu.

DHA'nın haberine göre, yerel medyada yer alan haberlerde, ismi verilmeyen bir kaynak bademler, cevizler ve elmaların da aralarında bulunduğu çeşitli ABD ürününü hedef alan ek gümrük vergilerinin gelecek hafta uygulanacağını söyledi.

240 milyon dolarlık ek vergi

Hindistan, 30 ABD ürününü hedef alan 240 milyon dolarlık ek gümrük vergilerini ilk kez, ABD’nin geçen sene açıkladığı çelik ve alüminyuma uygulanan ek gümrük vergilerinin ardından duyurmuştu. Bununla birlikte Hindistan yönetimi, söz konusu ek gümrük vergilerini, en sonuncusu 16 Haziran’a olmak üzere, birden çok kez erteledi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) geçen ay, Hindistan’ın Washington’ı “piyasalarına adil ve makul erişim” konusunda temin edemediğini ve bu sebeple ülkenin lehtar gelişmekte olan ülke statüsünü sonlandırmıştı. ABD’ye yanıt olarak Hindistan Ticaret Bakanlığı, Washington’ın söz konusu kararına rağmen iki ülke arasında güçlü bağlar kurulması için çalışmaya devam edileceğini söylemişti.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.