Son Dakika

Huawei kullanan ülkelerle işbirliği yapmayacağız

ABD Dışişleri Bakanı yaptığı açıklamada, Huawei markalı ürünleri alanlarla işbirliği ve bilgi paylaşımı güvenlik endişeyle durduracaklarını açıkladı.
Huawei kullanan ülkelerle işbirliği yapmayacağız

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD'nin “güvenlik endişesi” nedeniyle Huawei tarafından üretilmiş sistemlerini kullanan ülkelerle, partnerlik, bilgi alışverişi ve işbirliği kurmayacağını açıkladı. Açıklamasında başta Avrupa’daki ülkeleri uyaran Pompeo Huawei'nin özellikle telekomünikasyon ekipmanlarının taşıdığı riskleri anlamaları gerektiğini söyledi.

ABD ŞİRKETLERİ 5G KONSUNDA ÇİN’İN GERİSİNDE

2014 yılından beri dünyanın gündeminde olan ve geleceği beklenen 5G konsunda Qualcomm ve İntel gibi Amerikan şirketlerinin ürettiği başta modem olmak üzere ilgili telekominikasyon ekipmanları Çinli üreticilerin bir hayli gerisinde. Isınma, aşırı enerji tüketimi ve yetersiz hız verileriyle kötü not alan ABD markaları, Kirin gibi kendi işlemcisini de üreten ÇiN’li markalarla rekabet edemez durumda. Uzmanlar, ABD’nin 5G konsunda Çinli markalara yetişmesi için uzun yıllara ve yüksek bütçelere ihtiyacını belirtiyorlar. Öte yandan Trump’ın bütün dünyayayla girdiği ticaret savaşları karşısında İsrail ve Mikronezya’dan başka başka dostu olan ABD’nin pazarı her geçen gün daralmakta.

TRUMP: 5G'Yİ, HATTA 6G'Yİ İSTİYORUM

Ülkesinin bir an önce 5G ve hatta 6G teknolojisiyle buluşmasını isteyen ABD Başkanı Donald Trump, ülkedeki teknoloji şirketlerinin bu konuda daha fazla çaba göstermelerini, geride kalmamaları gerektiğini ifade etti.

ÇİN ORDUSUNUN MARKASI DÜNYADA SİVİL OLARAK ALGILANIR MI?

1987 yılında kurulduktan sonra Çin ordusunun ihtiyacı olan Telekominikasyon cihazlarını üreten Huawei, ürettiği ana karatlar ve sistem kontrol kartlarına yerleştirdi iddia edilen casus çiplerle gündeme gelmişti. Çin ordusunun markası olması sebebiyle casus olarak kabul edilen Huawei telefon gibi son tüketici ürünleriyle kendine inandırmayı başabilecek mi?

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.