Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Huawei’ye bir şok da Facebook’tan | Dev uygulamalar yüklenemeyecek

Huawei’ye bir şok da Facebook’tan |  Dev uygulamalar yüklenemeyecek

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) orijinli teknoloji devi Google’ın Huawei ile ortaklığını bitirme kararının ardından sosyal medya devlerinden Facebook’tan da benzer bir adım geldi.

Facebook, yeni Huawei telefonlara daha önceki gibi önceden yüklenmiş olan Facebook, Instagram ve WhatsApp uygulamalarının bundan böyle yüklenmeyeceğini duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre karar hali hazırda Huawei telefonlarla uygulamaları kullananları etkilemeyecek. Bu kullanıcılar uygulamaları kullanıp güncelleme almaya da devam edecek. Ancak yeni Huawei’yi telefonlarda bu uygulamaları kullanmak mümkün olmayacak.

Ticaret savaşları derinleşiyor

ABD Başkanı Donald Trump, kısa bir süre önce ABD merkezli şirketlerinin “ulusal güvenlik tehdidi teşkil eden” ülkelerden telekomünikasyon ürünleri almasını engelleyen bir kararnameyi imzalamıştı. Çin ile girişilen cephesi ticaret olan hegemonya savaşlarının bir uzantısı olan bu gelişmenin ardından Google, Çin merkezli Huawei ile işbirliğini sınırlandırdığını duyurmuştu.

Ancak daha sonra ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei’ye uygulanan kısıtlamaların birkaçını 90 günlüğüne askıya aldığını açıkladı. Kararla Huawei’nin mevcut akıllı telefonlarının ve tabletlerinin güncellenmesi için gerekli ABD yapımı ürünlerin alınmasına 90 gün için izin verildi. Buna karşın Huawei, yeni ürün üretmek için lisans onayı olmadan ABD yapımı ürünleri alamayacak.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri