Son Dakika

İhanetin göbeğindeki ülke: Suudi Arabistan

Prens Selman’ın veliaht ilan edilişini takip eden süreçte İslam dünyasına kurulan kumpasların merkezi haline gelen Suudi Arabistan, ABD’nin Körfez’deki uzak karakolu vazifesini üstlendi.

İhanetin göbeğindeki ülke: Suudi Arabistan

Donald Trump’ın ABD Başkanı olması ile birlikte hızlı bir değişim sürecine giren Suudi Arabistan, İslam dünyasına kurulan komploların merkez üssü haline geldi. Kendini veliaht ilan ettirdikten sonra ülkedeki muhalifleri hızla temizlemeye başlayan Prens Selman, Trump’ın damadı Jared Kushner ile birlikte fitnenin başrolünü üstlendi.

ABD’nin uzak karakolu!

Bölgede ABD’nin uzak karakolu vazifesini üstlenen Suudilerin ilk hamlesi Katar’a ambargo uygulamak oldu. Bu süre içerisinde Lübnan ve Yemen üzerinden İran’a karşı yürüttüğü vekâlet savaşında İsrail ile sıkı ilişkiler kurmaya çalışan Suudiler’e beklediği destek geldi. Yemen’de İran destekli Husiler tarafındna fırlatılan balistik füzelere karşı İsrail’in korumasına girmeye çalışan Suudi Arabistan, İsrail’den Demir Kubbe hava savunma sistemleri satın almaya hazırlanıyor.

Kudüs konusunda sessiz kaldılar

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü Siyonizm’in başkenti ilan etmesine sessiz kalan Suudi Arabistan, ülkedeki medya kuruluşlarına söz konusu karar hakkında çok fazla yayın yapmamaları konusunda uyarıda bulunurken, Suudi tvlerinde yayına katılan sözde uzmanlar, Kudüs meselesinin asli mesele olmadığını ileri sürmüştü. Bazı Suudi akademisyenler daha da ileri giderek, Mekke ve Medine’nin Müslümanlar için kutsal ise Kudüs’ün de Yahudiler için dini bir merkez olduğunu vurgulamıştı.

Suudiler’e ödül Ürdün’e ceza!

Yaşanan süreçte İsrail’i “rencide etmeyen” bir politika izleyen Suudiler, çok istedikleri Siyonist desteği görmeye başladı. İsrail ana muhalefet lideri İshak Herzog, işgal altındaki Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’nın yönetiminde Suudi Arabistan’ın da rol alması önerisinde bulundu. Suudi Arabistan’ın Londra merkezli yayın yapan İlaf gazetesine röportaj veren Herzog, İsrail ile Filistinliler arasında kesintiye uğrayan barış sürecini Suudi Arabistan’ın “diriltmesine” yardımcı olması gerektiğini savunarak, Riyad yönetimine Mescid-i Aksa’yla ilgili gelecekteki anlaşmalarda “merkezi rol verilmesi” gerektiğini söyledi. Suudi Arabistan’ın İslam’ın kutsal mekânlarında üstlendiği rolü metheden Herzog, Mescid-i Aksa’da da Riyad yönetimine rol verilmesi gerektiğini savundu. Kudüs ve Mescid-i Aksa’daki kutsal alanların gözetimi 1994 yılında yapılan barış anlaşmasından beri Ürdün yönetimine ait. Ürdün, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda ABD’nin verdiği Kudüs kararını reddeden tasarıya destek veren 128 ülkeden birisiydi.

Prens Selman’a övgüler düzdü

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ı “Orta Doğu’daki en büyük devrimcilerden biri” olarak niteleyen Herzog, “Kudüs ve Aksa gibi kutsal mekanlar hakkında müzakereler olacak. Suudi Arabistanlılar İslam’ın kutsal mekanlarında büyük sorumluluk sahibi. Mekke ve Medine’deki sorumluluklarını göz önünde bulundurursak, bence Riyad yönetimine bu konuda (Kudüs ve Mescid-i Aksa) merkezi bir rol verilmeli.” ifadelerini kullandı.

Suudi gazetesine konuşan üçüncü Siyonist!

Herzog, son haftalarda Suudi Arabistan gazetesi İlaf’a konuşan üçüncü İsrailli lider oldu. İsrail Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot ile Ulaştırma ve İstihbarat Bakanı Yisrael Katz da İlaf gazetesine konuşarak Suudi Arabistan’a sıcak mesajlar vermişti.

İsrail Genelkurmay Başkanı Eisenkot İlaf’a verdiği röportajda, “İran’a karşı Suudi Arabistan ve diğer ılımlı Arap ülkeleriyle tecrübe ve istihbarat paylaşmaya hazırız.” demişti. İsrail Ulaştırma ve İstihbarat Bakanı Katz da Suudi Arabistan’ın Arap dünyasının lideri olduğunu ve İsrail-Filistin barış sürecinin sponsoru olabileceğini savunarak, “İsrail, Suudi Arabistan’ın müzakerelere katılmasından memnuniyet duyacaktır.” ifadesini kullanmıştı.

Kushner’in ulağı Prens Selman

Öte yandan, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmed Mecdalani, yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve üst düzey danışmanı Jared Kushner’in “yüzyılın anlaşması” ile ilgili ayrıntıları Prens Muhammed’e aktardığını, onun da bu bilgileri Filistin tarafıyla paylaştığını söyledi. ABD’nin hazırladığı söz konusu planı “Filistin meselesinin tasfiyesi” olarak niteleyen Mecdalani, “Anlaşma, İran’a karşı İsrail-Arap ittifakı üzerine kurulu” dedi.

Yorumlar